Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli sata mielenosoittajaa otettu kiinni Georgiassa

2:11Georgia laittaa EU-jäsenyysprosessinsa jäihinGeorgia laittaa EU-jäsenyysprosessinsa jäihin.
Julkaistu 30.11.2024 15:48

MTV UUTISET – STT – AFP

Georgian pääministeri Irakli Kobakhidze sanoo, ettei Ukrainan Maidan-ilmiö tule toistumaan Georgiassa. 

Lehdistötilaisuuden kommenteista kertoo Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass. Kobakhidzen mukaan syitä tälle ovat Georgian "vahvat instituutiot ja viisas kansa".

Kommenteissaan Kobakhidze vaikutti kyseenalaistavan Ukrainan olemassaolon itsenäisenä valtiona Maidan-vallankumouksen aikaan.

– Radikaalit ja heidän ulkomaiset tukijansa yrittävät aina aiheuttaa mellakoita maassa ja ukrainalaistaa Georgiaa. He eivät ymmärrä, että toisin kuin Ukraina vuonna 2013, Georgia on itsenäinen valtio vahvoilla instituutioilla, Kobakhidze sanoi.

Maidaniksi kutsuttiin Ukrainan vuonna 2013 alkaneita laajoja mielenosoituksia ja niistä seurannutta vuoden 2014 vallankumousta, joka ajoi venäjämielisen presidentti Viktor Janukovytshin maasta. Maidanin tapahtumia seurasivat Venäjän toimet, joihin kuuluivat Krimin niemimaan valloitus vuonna 2014, Donbassin sota Itä-Ukrainassa ja lopulta Venäjän suurhyökkäys Ukrainaan vuonna 2022.

Lue myös: EU:ta kannattavat mielenosoittajat ja poliisi ottivat väkivaltaisesti yhteen Georgiassa, kymmeniä otettiin kiinni

Poliisit ja mielenosoittajat ovat ottaneet väkivaltaisesti yhteen Georgian pääkaupungissa Tbilisissä torstaina ja perjantaina. Protestoijat vastustavat hallituksen päätöstä viivyttää EU-jäsenyysprosessia. Pääministerin mukaan unioniin liittymistä ei käsitellä ennen vuoden 2028 loppua.

Pääministeri on kuitenkin myöhemmin korostanut, että EU-jäsenyys vuoteen 2030 mennessä on edelleen hallituksen tavoitteena.

Vesikanuunaa ja kyynelkaasua

Tänään Georgian viranomaiset kertoivat ottaneensa kiinni yli sata ihmistä toista yötä jatkuneissa protesteissa. Kymmenen sisäministeriön työntekijän sanotaan loukkaantuneen lauantain vastaisen yön mielenosoituksissa.

Georgiassa on ollut levottomuuksia siitä lähtien, kun venäläismielisenä pidetty Georgialainen unelma -puolue julistautui lokakuun lopulla pidettyjen parlamenttivaalien voittajaksi. Maan EU-mielinen oppositio pitää vaaleja vilpillisinä. Euroopan parlamentti on kehottanut järjestämään Georgian vaalit uudelleen kansainvälisessä valvonnassa.

Perjantaina uutistoimisto AFP:n paikalla olleet toimittajat näkivät mellakkapoliisin käyttävän vesikanuunoita ja kyynelkaasua mielenosoittajia vastaan. Mielenosoittajat heittelivät poliisia kananmunilla ja ilotulitteilla. Poliisin kerrotaan hakanneen mielenosoittajia. Paikallisen televisiokanavan mukaan sen toimittaja loukkaantui vakavasti ja päätyi sairaalahoitoon.

Uutta mielenosoitusta ollaan järjestämässä Tbilisin parlamenttirakennuksen ulkopuolella lauantaina alkuillasta.

Lisää aiheesta:

Georgian presidentti: Hallitusta vastustavien mielenosoittajien päättäväisyys kestääTuhannet jatkavat protesteja Georgian TbilisissäMielenosoitukset jatkuvat Georgiassa – tuhannet kokoontuneet TbilisiinGeorgia keskeytti EU-neuvottelut, kansa lähti kadulle vastassaan poliisin vesitykit ja kumiluodit – kymmeniä otettu kiinniTilanne Georgiassa kiristynyt: Yhteenotot mahdollisiaVideo: Mielenosoittajia ammuttiin vesitykillä Georgiassa
GeorgiaPolitiikkaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Georgia
  • 2.8.09:45
    Azerbaidžan

    Maailman ympäri kävelevä Taina teki byrokratian takia älyttömän kiertolenkin – puoluejohtajakin riensi paikalle pahoittelemaan

  • 29.4.06:14
    Liikunta

    Ennätystä jahtaava Taina on kävellyt jo 5100 kilometriä – "Onneksi en räjähtänyt ilmaan"

  • 2.2.23:17
    Mielenosoitus

    Georgian poliisi ottanut kiinni oppositiojohtajia valtapuoluetta vastustavassa mielenosoituksessa

  • 29.12.202410:47
    Vaalit

    Georgian uusi presidentti astui virkaansa – nykyinen kieltäytynyt eroamasta

  • 28.12.202422:13
    EU

    Tuhannet muodostivat ihmisketjuja Georgiassa EU-jäsenyyden puolesta