Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että lentäjät pääsevät vähitellen palaamaan takaisin töihinsä. Yhä useampi lentäjä on kuitenkin pohtinut vakavasti alan vaihtamista.
Suomen lentäjäliiton puheenjohtaja Akseli Meskasen mukaan lentolikenne on edelleen erittäin alhaisella tasolla Suomessa ja Euroopassa.
– Totta kai pieniä valonpilkahduksia on näkyy tällä hetkellä horisontissa siltä osin, että lentoyhtiöt ovat hieman lisänneet lentomääriä kesälle.
Lisäksi ilmoituksia on ollut suunnitelmista lisätä kapasiteettia taivaalle.
Meskasen mukaan korona on kohdellut lentäjiä hyvin eriarvoisesti. Osa on menettänyt työpaikkansa konkurssin myötä, kun taas toiset ovat päässeet lentämään koko ajan.
– Kyllä eriarvoisuuden tunne on aika vahva lentäjien joukossa.
Yli kolmasosa pohtinut alan vaihtoa
Lentäjäyhdistykset pyrkivät siihen, että lentäjiä otettaisiin töihin sen mukaan, ketkä ovat olleet pisimpään lomautettuna. Taustalla on ajatus taakan tasaamisesta.
Suomessa noin 70 prosenttia lentäjistä ovat edelleen lomautettuna.
Aktiivisesti lentotyötä tekeviä on siis vain pieni määrä.
– Puhutaan joistain prosenteista, joita aletaan kutsua töihin, Meskanen kertoo.

