Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jammerit halutaan kieltää yksityishenkilöiltä: "Ei leluja, vaan yhteiskuntamme toimintoja häiritseviä välineitä"

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.ullstein bild - CARO / Andreas Bastian/ All Over Press
Julkaistu 16.01.2025 11:04(Päivitetty 16.01.2025 13:48)

MTV UUTISET – STT

Jammerit ovat yhteiskunnan toimintoja häiritseviä hybridivälineitä, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Radiohäirintään tarkoitettujen laitteiden eli jammereiden hallussapito halutaan kieltää yksityishenkilöiltä. Liikenne- ja viestintäministeriö aloitti lakihankkeen kiellon edistämiseksi keskiviikkona, ministeriö kertoo.

– Jammerit eivät ole leluja vaan yhteiskuntamme toimintoja häiritseviä hybridivälineitä, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) tiedotteessa.

Laitteilla voidaan häiritä radiotaajuuksilla käytävää viestintää, kuten satelliittipaikannusjärjestelmiä. Tällä hetkellä laitteiden hallussapito on luvanvaraista, vaikkakin niiden käyttäminen viestinnän häiritsemiseen on lainvastaista jo nyt.

Häirintä lisääntynyt

Viime vuonna Suomessa raportoitiin poikkeuksellisen paljon GPS-vastaanoton häiriöitä. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tilastojen mukaan vuoden 2024 huhtikuussa tehtiin yli 500 ilmoitusta häiriöistä ilmailun alalla, kun vuonna 2023 samaan aikaan ilmoituksia tehtiin alle kymmenen. Häiriöliikennettä on arvioitu tulevan Venäjältä.

Lakiuudistus häirintälaitteiden kieltämiseksi liittyykin viimeaikaiseen kehitykseen, kertoo LVM:n erityisasiantuntija Tuuli Tolsa. Hänen mukaansa viranomaiset ovat toivoneet parempia keinoja puuttua yksityishenkilöiden tekemään häirintään.

Uudistuksella pystytään kuitenkin vaikuttamaan laitteiden käyttöön vain Suomessa.

–  Ei tällä voida häirintään rajan yli vaikuttaa, hän kertoo.

Maahantuontiin halutaan puuttua

Lakiuudistuksen tavoitteena on, että viranomaiset voisivat paremmin puuttua laitteiden maahantuontiin, vaikkei kiellolla voitaisikaan vaikuttaa Venäjältä tulevaan häirintään.

– Tarkoituksena on paremmin mahdollistaa viranomaisten ennakollinen puuttuminen häirintään. (Laitteet) voitaisiin ottaa pois, jos niitä tulee esimerkiksi rajalla vastaan, sanoo Tolsa.

Häirintälaitteita tilataan usein EU:n ulkopuolisista nettikaupoista, hän kertoo. Yleensä ne ovat pienitehoisia, ja ne voidaan kytkeä esimerkiksi auton tupakansytyttimeen.

– Mutta näilläkin voidaan, jos ollaan esimerkiksi lentokentän läheisyydessä ja käytetään tällaista, ihan tietämättäkin häiritä lentoliikennettä.

Lisää aiheesta:

USU: Venäjän tekemä gps-häirintä on kasvanut räjähdysmäisesti vuoden aikanaNetistä ostetut GPS-häiritsijät voivat haitata jopa lentokoneita – tutkija huolestunut Traficom: Suomeen on yhä turvallista lentää – valtiojohto keskusteli Venäjän gps-häirinnästäTyly arvio Venäjän GPS-häirinnän todellisesta syystä: "Heillä on nyt tosipaikka"Kauko-ohjattavat robottikopterit aiheuttavat huomattavan turvallisuusriskin vankiloille – salakuljettamista yritetään suitsia teknologialla: "Eniten huolestuttavat ampuma-aseet ja räjähteet"Sunnuntaisuomalainen: Gps-liikenteen sotkemiseen ei tarvita Venäjää – kuka tahansa voi tilata häirintälaitteen netistä
HäirintäMediaLulu RanneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Häirintä
  • 7.10.05:49
    Vanhemmuus

    Voivatko isät lopettaa naisvihan? Näin Konsta Hietanen puhuu pojilleen

  • 25.9.19:27
    Dronet

    Ulkoministeri Valtoselta viimeisin tieto drooniuhkasta: "Sopisi Venäjän pelikirjaan"

  • 25.9.08:50
    Dronet

    Tästä syystä juuri Tanska on nyt droonien kohteena – "Koko Euroopan huomio vedetään tällaiseen"

  • 24.9.23:42
    Natsi-Saksa

    Humalaiset suomalaiset kiipesivät Auschwitzin keskitysleirimuseoon – kalliiksi tuli

  • 16.9.09:06
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Joka kolmas tyttö kohtaa aikuisten seksuaaliväkivaltaa verkossa – keskustelujen sävy muuttuu törkeäksi nopeasti