Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK vaatii: Filippiineille on saatava apua nopeammin

Noin viikko sitten Filippiineillä riehunut Haiyan-taifuuni aiheutti mittavat tuhot.
Noin viikko sitten Filippiineillä riehunut Haiyan-taifuuni aiheutti mittavat tuhot.EPA
Julkaistu 14.11.2013 08:06

MTV - STT - AFP

Filippiinien myrskyalueelle on saatava apua nopeammin, vaatii YK. Maailmanjärjestön humanitaarisen avun päällikön Valerie Amosin mukaan tilanne alueella on kriittinen. 

- Tilanne on surkea. Ne jotka ovat päässeet lähtemään, ovat tehneet niin. Monet muut yrittävät. Ihmiset ovat epätoivoisia ja tarvitsevat apua, kiteytti Amos, joka kävi myrskyn lähes täysin tuhoamassa Taclobanissa eilen. 

Kaupungin kaduilla lojuu edelleen ruumiita, eikä alueella ole juurikaan puhdasta vettä tai ruokaa. 

- Ihmiset ovat kuilun reunalla. Avustuskoneita tulee jatkuvasti, mutta ihmiset eivät saa ruokaa, eivätkä pääse pois täältä. Täällä on kaaos, kuvaili alueen siviilihallinnon johtaja Efren Nagrama. 

Nimettömänä pysytelleen amerikkalaislähteen mukaan apua saadaan vasta nyt jaettua eteenpäin Taclobanin lentokentältä, koska tiet ovat olleet tätä ennen täysin tukossa. 

- Tilanne muistutti aluksi appelsiinin tunkemista mehupillin läpi. Nyt meillä on sentään enemmän ja isompia mehupillejä, hän sanoi.  

Lisää aiheesta:

Lääkärit ilman rajoja: "Mariupolin olosuhteet ovat hirvittävät" – jumiin jääneillä ihmisillä ei ole ruokaa eikä vettäJo yli 150 kuollut Indonesian ja Itä-Timorin tulvissa – useita kymmeniä yhä kateissaPuerto Ricossa miljoonat yhä ilman sähköä tai juoksevaa vettä hurrikaanin jäljiltäMarian tuhoamalla Puerto Ricolla on edessään pitkä ja vaikea jälleenrakennusAvustustarvikkeiden tulo johti kaaokseen Haitissa – YK: Teinityttö kuoli poliisin luotiinYK: Haiti tarvitsee massiivista apua
Filippiinien supertaifuuniUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Filippiinien supertaifuuni
  • 02.11.202009:15
    Filippiinit

    Filippiinien vuoden kovin myrsky tappanut jo 16 ihmistä

  • 01.11.202012:08
    Hirmumyrskyt

    Miljoona ihmistä evakuoitiin Goni-hirmumyskyn tieltä – tältä voimakkaat tuulet ja rankkasateiden aiheuttamat tulvat näyttävät

  • 31.10.202016:55
    Filippiinit

    Taifuuni lähestyy Filippiinejä – lähes miljoona ihmistä evakuoitu

  • 29.10.201817:41
    Filippiinit

    Filippiineillä varaudutaan jälleen uuteen taifuuniin – myrsky rantautuu alueelle, joka kärsii yhä viime kuussa iskeneen Mangkhutin vuoksi

  • 29.09.201816:03
    Japani

    Video: Trami-taifuuni moukaroi Japania – yli 20 loukkaantunut ja sähköt poikki 20 000 kotitaloudesta