Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhtiö laskutti sähköstään ennakkoon eikä palauttanut liikamaksuja: Kuluttajavirasto saanut satoja yhteydenottoja – "Räikeää piittaamattomuutta"

2:10Sähkön hinnanvaihtelu voi yleistyä tulevaisuudessa – Energiaviraston johtaja kertoo miksiSähkön hinnanvaihtelu voi yleistyä tulevaisuudessa – Energiaviraston johtaja kertoo miksi.
Julkaistu 21.04.2021 14:33

MTV UUTISET– STT

Kuluttaja-asiamies: "Yhteydenottojen määrä ja se, ettei yhtiö vastaa viranomaiselle kielivät räikeästä kuluttajansuojasäännöksistä piittaamattomuudesta."

Useilla ihmisillä on yhä ongelmia saada rahojaan sähkönmyyntiyhtiö Fi-Nergy Voimalta, kertoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV). Yhtiö on laskuttanut asiakkaitaan ennakkoon sähkön käytöstä, mutta ei ole KKV:n mukaan palauttanut liikaa maksettuja ennakkomaksuja, vaikka asiakkuus olisi päättynyt.

Kuluttaja-asiamies vei yhtiön markkinaoikeuteen vuosi sitten kuluttajansuojasäännösten rikkomisesta. Tuolloin Fi-Nergy myönsi puutteet palvelussaan ja kertoi niiden johtuvan nopeasti kasvaneista asiakasmääristä. Yhtiö ilmoitti muuttavansa toimintatapojaan.

KKV:n mukaan yhtiö ei kuitenkaan ole muuttanut käytäntöjään eikä ole vastannut viraston yhteydenottoon. Tänä vuonna virasto on saanut yhtiön toiminnasta jo yli 300 yhteydenottoa. Viime vuonna niitä tuli KKV:n mukaan reilut 900. Kaikki yhteydenotot eivät KKV:n mukaan liity maksunpalautuksiin, vaan niitä on tullut myös sopimuksiin ja asiakaspalveluun liittyvistä ongelmista.

–  Yritykseen liittyvien kuluttajayhteydenottojen määrä on täysin poikkeuksellinen muihin sähkönmyyntiyhtiöihin verrattuna. Yhteydenottojen määrä ja se, ettei yhtiö vastaa viranomaiselle kielivät räikeästä kuluttajansuojasäännöksistä piittaamattomuudesta, kuluttaja-asiamies Katri Väänänen sanoo tiedotteessa.

Markkinaoikeuden ensimmäinen istunto on pidetty KKV:n mukaan aiemmin tässä kuussa. Kuluttaja-asiamies hakee oikeudelta uhkasakolla tehostettua kieltoa yhtiön menettelytavalle.

KKV kokoaa listoja velkojista

Koska markkinaoikeus ei ota kantaa yksittäisen kuluttajan ja yhtiön väliseen sopimusriitaan, kuluttaja-asiamies on aloittanut kuluttajien avustamisen ennakkomaksujen takaisin saamiseksi. Fi-Nergylle on aiemmin tänä vuonna toimitettu lista henkilöistä, joita kuluttaja-asiamies avustaa käräjäoikeudessa perintäasiassa, mikäli yhtiö ei palauta rahoja.

KKV:n mukaan lisää samantyyppisiä listoja on määrä toimittaa sähkömyyntiyhtiölle kevään aikana. Avustusjutun tavoitteena on KKV:n mukaan se, että Fi-Nergy palauttaisi ennakkomaksuja asiakkailleen oma-aloitteisesti.

KKV:n mukaan osalla saatavia on satoja euroja.

Lisää aiheesta:

"Ei ole kyse mistään perusteettomista saatavista" – näin kohusähköyhtiö vastaaSähköyhtiö lähetti aiheettomia laskuja useille asiakkaille – KKV pyytää poliisia tutkimaanKKV varoittaa: Sähköyhtiö raahaa kuluttajia käräjille ilman perusteita – "Varauduttava täysimittaiseen oikeudenkäyntiin"Sähköyhtiö Fi-Nergy meni konkurssiin – Energiavirasto kehotti asiakkaita nostamaan kytkintä jo yli vuosi sittenKKV varoittaa: Sähköyhtiö Fi-Nergy Voiman entiset asiakkaat saaneet aiheettomia perintäkirjeitäSaitko tällaisen sähkölaskun postissa? Älä vain mene maksamaan!
SähköKuluttajariidatRahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 14.9.13:49
    Luonto ja eläimet

    Minkki aiheutti laajan sähkökatkon Imatralla

  • 14.9.09:32
    Energia

    Tekoäly tuo pian tähtien voiman käyttöömme, Yhdysvaltain energiaministeri uskoo

  • 9.9.21:07
    Olkiluoto

    Olkiluoto 2:n sähköntuotanto jatkuu matalammalla teholla vuoden 2027 huoltoon asti

  • 2.9.05:34
    Sähköautot

    Sähköauton lataaja voi tietämättään edistää toimitusvarmuutta – näin toimii häiriöreservi

  • 1.9.12:06
    Kotimaa

    Suomen ja Viron välinen sähköyhteys poikki – vika paikallistettu Espooseen