Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltain presidentit muistavat edesmennyttä Jimmy Carteria

2:00Yhdysvaltain entinen presidentti Jimmy Carter on kuollut100-vuotiaana kuollut Carter oli Yhdysvaltain 39. presidentti
Julkaistu 30.12.2024 05:16

MTV UUTISET – STT

Joe Biden kertoo, että Carterille järjestetään valtiolliset hautajaiset Washingtonissa.

Yhdysvaltain presidentit ovat muistaneet sunnuntaina edesmennyttä James "Jimmy" Carteria.

100-vuotiaana kuollut Carter oli Yhdysvaltain 39. presidentti vuodesta 1977 vuoteen 1981. Hän oli vanhimmaksi elänyt Yhdysvaltain presidentti.

Istuva presidentti Joe Biden sanoo lausunnossaan, että Amerikka ja maailma menettivät poikkeuksellisen johtajan, joka oli periaatteen, uskon ja nöyryyden mies. Biden kiittää Carterin työtä muun muassa ihmisoikeuksien puolesta.

– Hän osoitti, että olemme suuri kansakunta, koska olemme hyviä ihmisiä – kunnollisia ja kunniallisia, rohkeita ja myötätuntoisia, nöyriä ja vahvoja, Biden kirjoittaa.

Samalla hän kertoo, että Carterille järjestetään valtiolliset hautajaiset Washingtonissa. Biden piti myös televisiopuheen Carterin muistolle.

Puheessaan hän sanoi, että Carter eli elämää, jota ei mitattu sanoilla, vaan teoilla. Hän korosti Carterin työtä ihmisoikeuksien ja rauhan puolesta.

Tulevan presidentin Donald Trumpin mukaan amerikkalaiset ovat kiitollisuudenvelassa Carterilla, koska "hän teki kaikkensa parantaakseen kaikkien amerikkalaisten elämää".

– Hän työskenteli kovasti tehdäkseen Amerikasta paremman paikan, ja siitä hän saa korkeimman kunnioitukseni, Trump kirjoittaa.

Myös entiset presidentit Barack Obama, George W. Bush ja Bill Clinton kiittivät Carteria elämäntyöstään.

Obaman mukaan Carter opetti, mitä tarkoittaa elää arvojensa mukaista elämää. Bushin mukaan Carterin perintö tulee inspiroimaan amerikkalaisia vielä sukupolvien ajan. Clinton sanoo puolestaan, että Carter työskenteli väsymättä paremman ja oikeudenmukaisemman maailman puolesta.

Carter tuli tunnetuksi paremmin saavutuksistaan presidenttikautensa jälkeen kuin ajastaan Yhdysvaltojen johdossa. Hän teki vuosikymmeniä kestäneen uran ihmisoikeuksien ja rauhan puolustajana, mistä hänet palkittiin myös Nobelin rauhanpalkinnolla vuonna 2002.

WHO:n johtaja: "Carter pelasti ihmishenkiä"

Edesmennyttä entistä presidenttiä on muistettu myös muualla maailmassa.

Maailman terveysjärjestö WHO:n johtaja Tedros Adhanom Ghebreyesus sanoo, että Carter pelasti ihmishenkiä työllään. 1980-luvulla Carter perusti nimeään kantavan Carter Center -keskuksen, joka keskittyy rauhan- ja ihmisoikeuskysymyksiin ympäri maailman.

– Hänen työnsä Carter Centerin kautta on pelastanut lukemattomia ihmishenkiä ja auttanut monia laiminlyötyjä trooppisia sairauksia lähelle häviämistä, Tedros kirjoittaa.

Carter Center työskentelee myös trooppisten sairauksien ehkäisemiseksi.

Tedros lisää, että Carterin johtajuus helpotti rauhanneuvotteluja Lähi-idässä vuosikymmeniä sitten.

– Se on muistutus siitä, mitä maailmalle tarvitsee eniten tänään.

Egyptin presidentti Abdel Fattah al-Sisi kiittää Carteria humanitaarisesta työstään sekä rauhansopimuksesta Egyptin ja Israelin välillä vuonna 1978.

– Hänen merkittävä roolinsa Egyptin ja Israelin välisen rauhansopimuksen saavuttamisessa jää kaiverrettuina historian kirjoihin, al-Sisi kirjoittaa.

Panaman presidentti Jose Raul Mulinon mukaan Carter oli ratkaiseva tekijä siinä, että Panaman kanava siirtyi Panaman hallintaan ja maa sai täyden suvereniteetin.

Carteria ovat muistaneet myös Ranskan presidentti Emmanuel Macron, Kuuban presidentti Miguel Diaz-Canel, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja Britannian pääministeri Keir Starmer.

Lue myös: Jimmy Carter on kuollut

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain ex-presidentti Jimmy Carter on kuollutBiden viimeisessä YK-puheessaan: Putinin sota on epäonnistunut päätavoitteissaanUkraina ja Israel kiittävät tuesta – näin maailmalla on reagoitu Bidenin päätökseenPresidentti Niinistö sai arvostetun "maailmankansalaisen" palkinnon Yhdysvalloissa – "Titteli, jonka Suomi ansaitsee"Trump loisti poissaolollaan, mutta ex-presidentit Obama, Bush ja Clinton lähettivät Bidenille toiveikkaat terveiset: "Olen iloinen, että sinä olet siellä""Legendaarinen johtaja ja poliittinen nero" – maailman johtajat osoittivat kunnioitustaan Shimon Peresin rauhantyölle
YhdysvallatKuolemaJoe BidenDonald TrumpBarack ObamaGeorge W. BushBill ClintonEmmanuel MacronUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi

  • 06:54
    Kuolema

    Yhdysvallat iski taas Karibianmerellä: "Kolme miestä kuollut"

  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa