Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdistys pystyttää Järvenpäähän kristillisen asuinyhteisön – ensimmäisten asuntojen määrä valmistua jo ensi kesänä

12:27Kiinnostivatko kirkkovaalit ketään?Huomenta Suomessa keskusteltiin viime marraskuussa seurakuntavaalien herättämästä kiinnostuksesta.
Julkaistu 05.03.2019 11:03

MTV UUTISET – STT

Kristillinen vanhusten asumisyhdistys Laiho suunnittelee Järvenpään Lepolan alueelle kristillistä asuinyhteisöä. Yhdistys kertoo verkkosivuillaan, että yhteisö rakennetaan Keski-Uudenmaan kristillisen koulun ja päiväkodin läheisyyteen, noin kilometrin päähän Järvenpään keskustasta.

Yhdistys suunnitteli vuosituhannen alkupuolella Keski-Uudellemaalle koulun ja päiväkodin lisäksi hoivakotia. Hoivakoti laajentui kuitenkin kristilliseksi asuinyhteisöksi.

Helsingin Sanomien mukaan suunnitteilla on kolme asuinkorttelia, joista ensimmäisenä toteutetaan 51 asunnon kortteli. Ensimmäisten asuntojen on määrä valmistua kesällä 2020.

Osa asunnoista on luhtitaloissa ja osa kaksikerroksisessa rivitalossa. Korttelissa on asuntoja perheille, yksin asuville ja ikäihmisille. Asunnoista osa on omistusasuntoja ja osa vuokra-asuntoja. Alueelle rakennetaan myös yhteisöllisiä tiloja ja alueita.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Kotimaa24.

Lisää aiheesta:

Järvenpäähän rakennetaan parhaillaan kristillistä korttelia – Pirjo, 73, odottaa muuttoa innolla: "Yhteisöllisyys syntyy siitä, että on yhteistä arkea"
Entinen Yle-kolossi mullistuu: Ökyasuntoja ja huikeita näkymiä pian 150 miljoonan euron arvosta – tältä se näyttää nyt!
Pöllölaaksoon tulossa 16-kerroksinen tornitalo – alue laitetaan uuteen uskoon, asuntoja noin tuhannelle
Tätä kaikkea uusi kristillinen asuinalue pitää sisällään: Aluetta suunniteltu jo 20 vuotta – "Kristillisyys luo yhteenkuuluvuuden tunnetta"
Moni seniori muuttaa omasta asunnosta vuokralle – Kouvolan asuntomessualueelle nousee kyläyhteisö varttuneille
Starlet, Carina ja Celica – Vantaalle Toyotan mukaan nimettyjä asuintaloja
KristinuskoJärvenpääUskonnotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kristinusko
  • 5.12.09:57
    Joulu

    "Zombi-Jeesus" varastettiin kuuluisalta aukiolta

  • 4.11.15:42
    Nigeria

    Trump syytti Nigeriaa uskontovainoista ja uhkasi sotatoimilla – näin maa vastaa

  • 30.10.11:11
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen: "Pamfletti on sisällöltään vanhentunut" – näin hän perustelee kirjoituksiaan homoseksuaaleista

  • 20.10.05:42
    Vakoilu

    Näin maailman pienin valtio vakoilee yhä ympäri maailmaa: "Yksi maailman tärkeimmistä tiedustelukoneistoista"

  • 3.10.12:47
    Englanti

    Englannin kirkon johtajaksi ensimmäistä kertaa nainen – sai heti karun vastalauseen