Maailman terveysjärjestö WHO on päässyt tutkimaan Israelin tuhoaman al-Shifan sairaalan vaurioita Gazassa.
Israel kertoi kuun alussa vetäytyneensä Pohjois-Gazassa sijaitsevasta al-Shifan sairaalasta. Israelin erikoisjoukot tekivät kahden viikon ajan iskuja sairaalaan tarkoituksenaan löytää ja tappaa Hamasin taistelijoita.
– Terroristien tukikohta Shifassa on eliminoitu, Israelin puolustusministeri Yoav Gallant sanoi maanantaina CNN:n mukaan.
Lue myös: Gazan suurimmasta sairaalasta on jäljellä vain rauniot – video ja satelliittikuvat paljastavat tuhojen laajuuden
WHO:n johtama valtuuskunta pääsi tekemään alustavan arvion sairaalan tuhoista perjantaina, viisi päivää vetäytymisilmoituksen jälkeen.
WHO:n terveyshätätilanteista vastaavan ryhmän johtaja ja lääkäri Ayadil Saparbekov kertoo WHO:n toimittamalla ja uutistoimisto Reutersin julkaisemalla videolla, että sairaala on täysin tuhoutunut.
– Näette täydellisen tuhon kaikkialla. Ja ennen kaikkea, ympärilläni on viemärin ja mätänevien ruumiiden haju.
