Wc:stä tilaa myös säilytykseen
Muutoksen suunnitteli Marianne Sundell.
Rivitaloasunnon alakerran wc oli remontin tarpeessa, sillä seinien laatoitus oli alkanut irrota. Kun taloyhtiön toimesta laatoitus korjattiin uudeksi, niin perhe toivoi samalla muutosta wc:n ilmeeseen. Wc haluttiin tunnelmaltaan hienostuneemmaksi. Suihkua pidettiin aivan turhana, sillä yläkerrassa sijaitsevat varsinaiset suihkutilat makuuhuoneiden yhteydessä.
Kun muutokseen alettiin luonnostella kalusteita, päätettiin siivouskaappi siirtää wc:n puolelle. Asunnon eteisessä oli ainostaan kaksi kaappia, joista toinen toimi siivouskaappina. Muutoksen myötä saimme ratkaistua eteisen vaatesäilytyspulman ja nyt eteiseen saattin ns. ulkoilu- sekä kaupunkitakkien vaatekaappit.
Muodostimme liukuovien avulla kaksi tilaa; vieras-wc:n ja siivoustarvikkeiden säilytystilan. Wc ei tunnu pieneltä, vaikka lattialaatoitus on tummanharmaata ja kalusteet ovat tummaa puuta. Avaruudentuntu syntyykin luonnonvalosta. Valo tulvii lasiliukuoven takaa, ja kaiverretussa Callan kuviossa toistuvat spektrin siniset sävyt - ne peilautuvat tilaan vastapäisen peilin kautta. Myös saumaväri vaihtui marmorinvalkoiseksi ja näin seinätkin tuntuvat avarammilta.
Liukuovien massiivipuukehyksen mittasuhteet toistuvat pelin kehyksissä sekä hyllyissä. Keveän lasiliukuoven vastapainona on sileä pähkinänsävyinen liukuovi. Tähän oveen luotiin ilmettä ainostaan reelinkivetimen avulla, joka toimii samalla pyyhetelineenä. Tilaan vaihdettiin käsienpesuallas, joka on kooltaan vanhaa allasta pienempi. Uudella ratkaisulla saimme lisää liikkumatilaa sisääntulon kohdalle. Peilin yllä oleva valaisin valaisee pehmeästi peiliä ja heijastaa tilaan yläkautta epäsuoraa valoa.
Tehostevärinä tilassa on turkoosin sävy, joka tuo tilaan merillistä raikkautta. Väri toistuu käsipyyhkeissä, tuikuissa sekä saippuassa. Kun tila on hyvin selkeillä väreillä muodostettu kokonaisuus, on helppo sesongin mukaan vaihtaa tehosteväriä, ja näin saada helposti vaihtelua tunnelmaan.
Massiivipuukehyksinen liukuovi, joista toinen on sileä pähkinän sävyinen reelinkivetimellä ja toinen opaalilasia, jossa Callan kuvio. Lämpökäsiteltyä koivua 40 mm, massiivipuuhyllyt, sivutasot ja peilinkehys on petsattu pähkinän sävyiseksi. Peili kiinnitettiin seinään kehysten väliin erillisenä elementtinä. Mattametallin sävyinen koriteline on liukuovien takana.
- Tiedustelut liukuovista: Finnmirror Oy, Vammala 03-51161
- Jälleenmyynti: Inaria Studiot, K-Raudat ja Rautiat kautta maan
- Liukuovet, hyllyt, sivutasot ja peilikehyksineen tilattiin mittatilaustyönä: yht. 1.974,-
- Inaria Studio Espoo 09-2560606
- BOX–valaisin 117,-
- Highlight, Helsinki 09-2411734
- Turkooseja tuikkulyhtyjä 7,20 turkoosi
- Flora-käsipyyhe 50x70 cm 17,30 turkoosi
- Flora-kylpypyyhe 65x140 cm 43,90
- Borås Cotton
- Helsinki 09-68596150
- s.p.a Wc-harja 19,95
- JYSK Oy
- Vantaa 09-47803828
- Kylpyhuonesetti Eartenwar 18,60
- Sokos, Espoo 010-765002
- Duravit käsienpesuallas Happy D, ylivuodolla, 46 x 34,5 cm 150,-
- Talis Bidette pesuallashana 185,-
- Tiedustelut: Hansgrohe / Juhani Niemi Oy, Helsinki 09-4777030
- Jälleenmyynti: Alan kylpyhuone- ja LVI myymälät kautta maan
- Harmaa lattialaatta Colorin sarjasta10x10, 35,80 /m2
- Tiedustelut: Pukkila Oy Ab, Turku 02-4122600
- Jälleenmyynti: Pukkila Kaakelitorit
(T.i.l.a. 16.9.2004)
Uusimmat
-
06:32
Älä pelkää metaversumia – näin se voi helpottaa sinunkin arkeasi
-
06:32
Amnesty Venäjän seulontakeskuksista: Teoriassa ne voivat olla järjestelyleirejä, käytännössä jotain muuta
-
06:30
Kalle Rovanperän ja Toyotan alkukaudesta paljastuu hurjia yksityiskohtia – vastaavaa dominointia ei ole vähään aikaan nähty
-
06:29
Boston Celtics tasoitti sarjan NBA:ssa
-
06:23
Aleksander Barkovin kausi NHL:ssä pakettiin
-
06:18
Suomessa siirrytään eläkkeelle aiempaa myöhemmin – naiset ehtivät olla eläkkeellä miehiä viisi vuotta pidempään
-
06:17
CNN: Osa Venäjän seulontaleireille joutuneista katoaa – leireille vietyjen läheiset kertovat karuista oloista
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat tiistaina 24.5.: Leijonilla tärkeä ilta – lohkovaiheen päätöskierroksella hurjia panoksia
-
05:58
Tänään on tärkeä päivä yli 1,6 miljoonalle suomalaiselle palkansaajalle ja eläkeläiselle – ota nämä seikat huomioon
-
05:58
Sihvonen: Toinen Jalosista isolta takamatkalta Leijonien Tshekki-trilleriin – "Häntä sapetti suhteellisen voimakkaasti"
-
05:53
Kommentti: Venäjän kolme kuukautta sitten alkanut hyökkäyssota järkytti, mullisti ja yhdisti Euroopan – ja se vie ruoan miljoonilta ihmisiltä
-
05:38
Mökiltään kävelylle lähtenyt mies katosi Ylöjärvellä
-
05:32
Jytiseekö lähialueellasi? Näin aktiivisesti puolustusvoimat harjoittelee nyt ympäri Suomea
-
05:31
Uutistoimistot: Turkin Erdogan uhkaa aloittavansa uuden sotilasoperaation Syyriassa
-
05:25
Varastettua ukrainalaisviljaa lastataan venäläisaluksiin tuoreissa satelliittikuvissa – MTV seuraa sotaa
-
01:00
Kehittyvien maiden lapset maksavat hinnan suomalaisten ylikulutuksesta
-
00:04
Jääkiekon MM-kisat tulossa taas Suomeen! Lähde: toinen vaihtoehto jättäytyi pois kisasta
-
23:57
Kuukausia pommisuojana toiminut Harkovan metroasema aloittaa liikennöinnin jälleen tiistaina – MTV seurasi sotaa
-
23:42
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:37
Lohkovoittokin voi tuoda Leijonille pelätyn vastustajan – tässä MM-fanin ohjenuora tiistain ratkaisuotteluihin
-
Lataa lisää