Asuntokaupan yskiessä paikoin aika pahastikin, painopiste asuntomarkkinoilla on siirtynyt selvästi vuokra-asuntoihin. On syytäkin, sillä niiden tuotanto on ollut lamassa jo pitkään. Vuokra-asuntojen rakentaminen ei ole kiinnostanut juuri ketään – ei niin sanottuja yleishyödyllisiä rakennuttajia eikä yksityisiä sijoittajia. Esimerkiksi eläke- ja vakuutusyhtiöt ovat olleet varsin varovaisia.
– Jonkun kolmesta tekijästä on muututtava: joko vuokrien on noustava, hankintahintojen laskettava tai sijoittavan tuottovaatimuksen laskettava, kiteyttää Kiinteistö-Tapiola Oy:n toimitusjohtaja Vesa Immonen.
Valtio pyrkii vauhdittamaan vuokra-asuntojen rakentamista esimerkiksi uudella korkotuella, jonka toivotaan tuovan vaihtoehdon vapaarahoitteisen ja niin sanotun yleishyödyllisen vuokra-asuntotuotannon välimaastoon.
– Ensimmäistä kertaa sitten 90-luvun laman valtiovallalla on aito tahto lisätä vuokra-asuntojen määrää, toteaa Vuokraturva Oy:n hallituksen puheenjohtaja Timo Metsola.
– Tähän liittyy se, että vuokra-asuntojen tuotannolla on työllistävä vaikutus. Nähdään myös vuokra-asuntojen tärkeys asuntomarkkinoiden jouston kannalta, Metsola jatkaa
Pienillä asunnoilla kovempi kysyntä vuokramarkkinoilla
Vuokra-asuntomarkkinoilla tilanne on oikeastaan samanlainen kuin omistusasuntojen markkinoilla. Kovin kysyntä on pienistä asunnoista, kun taas isompien asuntojen kohdalla markkinat ovat selvästi rauhallisemmat.
Pienien vuokra-asuntojen kohdalla leimaa-antavaa on se, että kysyntä on suurempaa kuin tarjonta. Näytöillä on paljon väkeä. Isoissa vuokra-asunnoissa vuokralaisilla on hyvin valinnanvaraa. Isoja, mukavan kuntoisia perheasuntoja kohtuullisen maltillisilla vuokrapyynnöillä on tällä hetkellä tarjolla mukavasti.


