Viranomaisen päätös: Raahen kultakaivos saa laskea jätevesiä luontoon

Rumavuoman alueelta vuonna 2008 löydetty näyte, jossa tumma alue on uraania ja ylhäällä pienet keltaiset hiput kultaa.
Rumavuoman alueelta vuonna 2008 löydetty näyte, jossa tumma alue on uraania ja ylhäällä pienet keltaiset hiput kultaa.Lehtikuva
Julkaistu 09.05.2012 08:14(Päivitetty 17.05.2012 05:13)

Raahessa sijaitseva Laivakankaan kultakaivos on saanut luvan laskea jätevesiään väliaikaisesti luonnonvesiin. Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on myöntänyt Nordic Mines -yhtiölle luvan vesien laskuun lokakuun loppuun asti.

Kaivos saa johtaa louhos- ja aluekuivatusvesiään sekä vesivarastoaltaaseen kerättyjä ylimääräisiä vesiä läheiseen Tuoreenmaanojaan.

Kaivoksen mereen johtavan purkuputken valmistuminen on viivästynyt, ja sen arvioidaan olevan käytössä vasta syyskuussa.

Piehingin Kyläyhdistys sekä Raahen Seudun Luonnonystävät jättivät maaliskuussa Pohjois-Pohjanmaan ely-keskukselle vireillepanopyynnön kaivoksen toiminnan keskeyttämiseksi.

Syynä oli nimenomaan kaivoksen halu laskea typpeä ja sulfaattia sisältäviä jätevesiä luontoon. Ely-keskus kuitenkin hylkäsi vaatimukset, koska sen mukaan kaivoksen toiminnasta ei ole aiheutunut terveyshaittoja tai merkittävää ympäristön pilaantumista.

Kultakaivos aloitti jatkuvan tuotantonsa joulukuussa, jolloin sen ensimmäinen raahelainen kultaharkko valettiin.

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa