Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vinkkimiehet Ugandassa kuolleen suomalaisen tapauksesta: Ex-ministerin osuus matkaan hämmentää – "Hän ei ole paljon vastaillut puhelimeen"

Julkaistu 15.02.2018 05:56

MTV UUTISET

Ugandalaisesta hotellista kuolleena löydetyn suomalaisen liikemiehen tapaus on täynnä erikoisia yksityiskohtia. MTV:n Vinkkimiehet, eli rikostoimittajat Jarkko Sipilä ja Pekka Lehtinen pohtivat tapauksen taustoja MTV3:n Rikospaikka-ohjelmassa keskiviikkona.

41-vuotias suomalainen liikemies löydettiin kuolleena Ugandan pääkaupungissa Kampalassa sijaitsevasta hotellista The Pearl of Africasta viime viikolla. Kampalan poliisi ei toistaiseksi epäile miehen kuolemaan liittyvän rikosta, mutta henkirikoksen mahdollisuutta ei ole suljettu pois.

Ylläolevalta videolta voit katsoa Vinkkimiesten pohdintoja tapauksesta. Vinkkimiehiä kiinnostaa muun muassa se, mikä on ollut liikemiehen mukana olleen ex-ministeri Suvi Lindénin rooli Ugandan-vierailulla.

– Hän ei ole paljon vastaillut puhelimeen, vaikka on yritetty tavoitella, rikostoimittaja Pekka Lehtinen toteaa videolla. 

Lisää aiheesta:

Kolmea syytetään suomalaisen liikemiehen murhasta Ugandassa – näin KRP kommentoi tapausta MTV:lle: "Prosessi hoitunee siinä päässä"Yle: Ugandalaisesta luksushotellista kuolleena löydetyn suomalaisliikemiehen tapauksessa nostettu murhasyytteet – paikallismedian mukaan ruumiista löytyi lutikkamyrkkyä ja kokaiinia
Uganda-mysteerin uusin käänne: Viidelle syytteet suomalaismiehen taposta – joukossa myös turvallisuuspalvelun upseeri
Ugandalaislehti: Turvallisuuspalvelu sanoo suomalaismiehen kuolemaa "suunnitelluksi"
Uusi käänne Uganda-vyyhdissä: Turvallisuuspalvelun mukaan suomalaismiehen hotellin turvakameran nauhaa oli peukaloitu
Liikemiehen outo kuolema: Suomen poliisille oikeusapupyyntö Ugandasta
Suomalaismiehen kuolema UgandassaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Suomalaismiehen kuolema Ugandassa
  • 16.07.202219:40
    Uganda

    Lehti: Ugandalaisnainen tuomittiin 30 vuodeksi vankilaan suomalaismiehen murhasta

  • 17.09.201911:38
    KRP

    Kolmea syytetään suomalaisen liikemiehen murhasta Ugandassa – näin KRP kommentoi tapausta MTV:lle: "Prosessi hoitunee siinä päässä"

  • 16.09.201921:03
    MTV Uutiset Live

    Yle: Ugandalaisesta luksushotellista kuolleena löydetyn suomalaisliikemiehen tapauksessa nostettu murhasyytteet – paikallismedian mukaan ruumiista löytyi lutikkamyrkkyä ja kokaiinia

  • 10.04.201818:54
    Ulkomaat

    Ugandalaislehti: Suomalaismiehen kuolemasta syytetyt henkilöt vapaiksi takuita vastaan

  • 30.03.201814:01
    Ulkomaat

    Suomalaismiehen kuolema: Uganda-paljastuksista vaikeuksiin joutunut toimittaja MTV:n haastattelussa – "Uhkauksia tulee, mutta tämä on työ, jonka olen valinnut"