Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen runkopelaajiin kuuluva Ville Jalasto lähtee tyynenä keskiviikon tärkeään EM-karsintaotteluun Skotlantia vastaan. Suomi ei ole näissä karsinnoissa hävinnyt vielä yhtään ottelua, joten itseluottamus on joukkueessa korkealla.
- Skotlanti on täysin voitettavissa oleva joukkue. Nyt heiltä puuttuu vielä A-maajoukkueen matkassa oleva Steven Fletcher, joten mahdollisuutemme paranevat entisestään, FC Hongan puolustaja miettii.
Jalasto on oman roolinsa suhteen vielä hieman epävarma.
- Kyproksen leirin olin melkein kokonaan loukkaantuneena. Vasta loppuleiristä pääsin vähän mukaan ja pelasin toisesta pelistä loput. Reisi tuli sen jälkeen kipeäksi, mutta siinä ei pitäisi olla mitään vakavampaa. Vamman ei pitäisi estää pelaamista keskiviikkona, Jalasto pohtii.
Lue myös:
Futisnuoret kohtaavat Skotlannin lumen keskellä
Alle 21-vuotiaat kurottavat jo kohti futiksen EM-jatkokarsintaa
(MTV3)