"Mulle tuli kylmä, siitä se alkoi. Ensin aloin heilutella käsiä, sitten vähän enemmän, sitten otin jalat mukaan… katso näin… ja lopulta mukaan lantio."
Tuomas Wassilla on Avarn-turvapalvelun keltainen liivi, musta virkahaalari ja korvanappi. Hän näyttää täysin tavanomaiselta turvapalvelumieheltä, jonka tehtäviin kuuluu ohjata parkkihalliin ajavat autoilijat oikeille ajolinjoille.
Ainoa vain, että Tuomas tanssii ajorampilla koko kehollaan. Korvanapista kuuluva musiikki vie nuoren miehen jalkoja oikealle, sitten nopeasti vasemmalle ja välissä on pikku loikka.
Leppoisaa twistiä
Tuomaksen tanssi muistuttaa leppoisaa twistiä. Käsimerkkinsä ovat selkeät ja niissä on suuret kaaret; tuohon suuntaan, kiitos – ei tänne – tämä on yksisuuntainen!
– Enhän minä mikään tanssija ole, mutta tälleen se lähti muovautumaan, pikku hiljaa.
Tuomaksesta on tullut tunnettu Espoon kauppakeskus Sellossa. Hänen esimiehensä otti tanssista videon ja laittoi nettiin ja väki alkoi kehua tanssivaa liikenteenohjaajaa.
– Jengiltä tulee kivoja kommentteja, pysähtyvät ja sanovat, että mulle pitäisi antaa palkankorotus. Mutta ei, en minä tätä sen takia tee, teen tätä ihan omaksi ilokseni.
Kamera tallentaa monta Tuomakselle leveästi hymyilevää autoilija.
Eikä yksikään aja väärään suuntaan.