Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vettel puolustautuu murskakritiikiltä

Sebastian Vettel, kuva: Mark Thompson/Getty Images
Sebastian Vettel, kuva: Mark Thompson/Getty Images
Julkaistu 09.09.2010 19:28

Red Bullin saksalaiskuljettaja Sebastian Vettel ei niele väitteitä, joiden mukaan hän olisi erityisen virheherkkä kuljettaja.

- Virheet ovat inhimillisiä. Kaikki meistä tekevät niitä. Ne tietysti korostuvat, kun on huomion keskipisteessä. Meidän täytyy tulla toimeen sellaisen kanssa, Vettel totesi torstaina Monzassa.

McLarenin tallipäällikkö Martin Whitmarsh raivosi edelliskisan Belgian GP:n jälkeen, että Vettel kolaroi kuin pikkuformulakuski. Vettel täräytti Belgiassa päin Jenson Buttonin McLaren-autoa.

- Muutkin tekevät virheitä. En ole tietenkään ylpeä omista virheistäni, joten minun täytyy pitää huolta ennen kaikkea omasta tilanteestani. Joskus virheistä joutuu maksamaan kovan hinnan, kun taas toisinaan ei joudu. Minä tein viime kisassa virheen menetettyäni autoni hallinnan jarrutustilanteessa radassa olleesta pompusta. Menetin siinä paljon pisteitä. Samassa kisassa myös Fernando Alonso teki virheen, joka maksoi hänelle pisteitä. Hän on kaksinkertainen maailmanmestari. Lewis Hamilton olisi myös vähällä heittää autonsa seinään johtopaikalta. Joskus käy tuuri ja joskus ei, Vettel totesi Belgian tapahtumista.

MM-sarjassa kolmantena oleva Vettel ei aio muuttaa ajotyyliään loppukauden ajaksi. Hän on 31 pisteen päässä sarjan kärkipaikasta.

- Minulla ei ole mitään syytä muuttaa mitään. Meillä on ollut varsin paljon vaikeuksia tänä vuonna ja olemme siitä huolimatta edelleen melko hyvässä asemassa.

Lue myös:
McLaren-pomo ärähti: Vettel kolaroi kuin pikkuformuloissa

Lisää aiheesta:

Ecclestone selitti Spa-kommenttiaanMassan selitys lähtövilpilleen: En nähnyt kunnollaVettel puolustautuu murskakritiikiltäButton yhä käärmeissään VettelilleButton: En jarruttanut liian aikaisinFIA tutkii Massan haamulähdön syyt
Belgia 2010

Tuoreimmat aiheesta

Belgia 2010
  • 26.10.201014:38
    Belgia 2010

    Ecclestone selitti Spa-kommenttiaan

  • 09.09.201020:09
    Belgia 2010

    Massan selitys lähtövilpilleen: En nähnyt kunnolla

  • 05.09.201013:30
    Belgia 2010

    Button yhä käärmeissään Vettelille

  • 03.09.201014:42
    Belgia 2010

    Button: En jarruttanut liian aikaisin

  • 02.09.201022:20
    Belgia 2010

    FIA tutkii Massan haamulähdön syyt