Veikkausliigan kierrosennakko: RoPS-vahti Rönkön itseluottamus korkealla

Kalle Rönkkö, RoPS
Kalle Rönkkö, RoPSCopyright Veikkausliiga 2008
Julkaistu 11.05.2008 10:07

Veikkausliigassa pelataan sunnuntaina kaksi ottelua. RoPS:n maalivahti Kalle Rönkön itseluottamus on korkealla ja MyPa:n kaatoon lähdetään luottavaisina.

Illan toisessa Veikkausliigakahinassa RoPS isännöi MyPaa Rovaniemellä. Kauden ensimmäisessä kotipelissä RoPS kaatoi hallitsevan tuplamestari TamU:n, joten joukkue lähtee vankalla itseluottamuksella kaatamaan myös kauden 2005 mestari MyPaa.

- Hyvillä mielin lähdetään otteluun, sillä ollaan pelattu kotona hyvin. Liigacupissa pelattiin maaliton tasapeli heitä vastaan ja nyt lähdetään voitto mielessä peliin, Rönkkö toteaa.

Rönkkö on huomannut pelien tason koventuneen selvästi Ykkösen peleistä, mutta RoPS on silti aloittanut kautensa liigassa tulosten valossa vahvasti - saldona Unitedilta kolme ja edellisessä pelissä Hongalta piste.

- Meillä on hyvä alku ja tästä on hyvä jatkaa MyPan kaatoon.

Helpolla Rönkkö ei usko pisteitä MyPalta irtoavan.

- MyPa on kova joukkue, kuten kaikki muutkin täällä liigassa ovat. Heidän kautensa on lähtenyt vaikeasti käyntiin, vaikka voittivatkin nyt Jaron 3-0.

RoPS-MyPa -voiton avain

Viimeistely

Mikäli RoPS:n Nchimunya Mweetwan pelaaminen olisi varmaa, vaaka kallistuisi aavistuksen kotivoiton puolelle, mutta kun rovaniemeläisten maalitykin pelaaminen on epävarmaa, niin kotijoukkueella on jättimäinen aukko hyökkäyksessä. Mweetwa on käytännössä yksin vastannut RoPS:n tehoista ja jos polvivaivat pitävät miehen sivussa, niin RoPS yltää parhaimmillaan tasapeliin. Myös MyPalla on ollut ongelmia maalinteon kanssa ja tiukasti puolustavan RoPS:n muuri on vaikea murtaa. Maaliton tai vähämaalinen tasapeli on lähellä.

FF Jaro-IFK Mariehamn -voiton vain

Vire

Jaro aloitti kautensa vahvasti tasapelillä TamUa ja voitolla Honkaa vastaan. 0-3-tappioon päättynyt MyPa-peli taisi kuitenkin näyttää Jaron todellisen tason, ennemmin kuin avauskierrosten esitykset, kun kärkiryhmienkin peli on vielä hermostunutta. IFK Mariehamnin peli taas on ollut kauden ajankohtaan nähden todella hyvätasoista ja vain tehottomuus on ajoittain vaivannut hyvään tahtiin tekopaikkoja luovaa joukkuetta. Maarianhaminalaiset nykyvireessään ottavat Pietarsaaresta vähintään pisteen, mutta myös kolmen pinnan pottiin on hyvät mahdollisuudet.

Teksti: Pasi Heikkilä

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

RoPS