Noin kolmekymppinen nainen on kuollut ammuskelussa Ribersborgin kaupunginosassa Malmössa, Ruotsissa, kertovat ruotsalaismediat.
Poliisi vahvistaa, että ammuskelussa loukkaantunut nainen on menehtynyt. Lisäksi kaksi henkilöä on toimitettu sairaalahoitoon, mutta poliisin mukaan heillä ei ole hengenvaaraa. Paikalla on runsaasti poliiseja ja useampia ambulansseja.
Poliisi sai hälytyksen ammuskelusta noin kello 10 maanantaina aamupäivällä.
– Olemme paikalla ja alue on suljettu. Nyt teemme intensiivistä poliisityötä, poliisin tiedottaja Calle Persson kertoo.
Paikalla ollut silminnäkijä kertoo Expressenille nähneensä naisen, jonka sylissä oli vauva ja heidän seurassaan oli mieshenkilö.
– Kuulin kaksi tai kolme laukausta ja kuulin kuinka patruunan holkit osuivat maahan. Sitten ryntäsin ulos parvekkeelle. Näin kaksi miestä ja yhden naisen, jolla oli lapsi, silminnäkijä kertoo.
– Hän kaatui maahan ja menetti otteensa lapsesta.
Toinen lähistöllä ollut silminnäkijä kertoo Aftonbladetille, että luoti osui naista päähän.

