Satakunnan keskussairaalassa pari viikkoa sitten synnyttänyt äiti menehtyi viime perjantaina A-streptokokin aiheuttamaan infektioon.
Vastasyntynyt on oireeton. Infektioita on todettu lyhyen ajan sisällä myös toisessa synnyttäneessä ja yhdessä vauvassa, jotka ovat tervehtymässä.
Sairaala on koettanut tavoittaa 5.-13. kesäkuuta synnyttäneet äidit ja heidän vauvansa tarkastettavaksi neuvolaan. Synnytyksiä ajankohtaan mahtui noin 60.
– Kolme infektiotapausta sattui synnyttäneille ryppäässä parin päivän sisään. Synnytykset tapahtuivat kuitenkin eri huoneissa. Kahdessa tapauksessa tartunta on voinut tulla kotoa, missä oli sairastuneita perheenjäseniä, sanoo infektiolääkäri Raija Uusitalo-Seppälä.
Hänen mukaansa streptokokki aiheuttaa yleensä lieviä infektioita, ja vakava sairastuminen on synnytystenkin yhteydessä harvinaista.
– Paniikkiin ei ole syytä, mutta pelaamme varman päälle.
(MTV3 - STT)