Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhempainyhdistys: Häiriköivälle oppilaalle työrangaistus

Lehtikuva
Julkaistu 21.08.2012 14:54(Päivitetty 26.08.2012 05:03)

Apulaisoikeuskanslerin antama huomautus sastamalaiselle Sylvään koulun rehtorille ihmetyttää monia vanhempia.

Tamperelaisen Hatanpään koulun vanhempainyhdistyksen puheenjohtajan Tuulikki Saarisen mukaan opettajien auktoriteetti on rapistunut liikaa.

– Huomautus on ehkä kohtuuton, koska opettajilla alkaa olla keinot vähissä järjestyshäiriöihin puuttumiseen. Varsinkin monet isommat oppilaat tietävät hyvin oikeutensa eivätkä pelkät jälki-istunnot auta. Toiset oppilaat lähtevät jälki-istunnoista jopa kesken pois, Saarinen sanoo.

Sylvään koulun rehtori ohjeisti syystiedotteessaan vuonna 2010, että kouluaikana tupakoiva oppilas joutuu kirjoittamaan koulupäivän jälkeen tupakkatutkielman ja tekemään lupauksen olla polttamatta.

Turkulaisen yksityishenkilön tekemä kantelu poikkeuksellisesta rangaistuskäytännöstä johti huomautukseen, sillä tutkielman kirjoittaminen rangaistuksena ei apulaisoikeuskanslerin mukaan perustu lakiin.

Saarisen mukaan jokaisessa koulussa pitää sopia rajat, mikä on toimiva sanktio.

– Aikuisen valvonnassa jonkin työtehtävän teettäminenkin voisi toimia. Oppilas voisi työskennellä vaikkapa kansliassa rehtorin apuna. Toisaalta jälki-istuntokin voi auttaa, jos siihen liittyy ongelmista keskustelua eikä pelkkää hiljaa istumista.

Saarisen mielestä vanhemmat on myös tärkeä saada mukaan keskusteluun.

– Meidän koulussamme rehtori ottaa yhteyttä vanhempiin ja puhuttelee oppilasta, jos häiriötä on syntynyt. On myös lasten etu, että heidän käytökseensä puututaan.

Rehtorit huolestuivat – jälki-istunto ei pure enää

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee rikosta Turun museorakennuksen palostaRahakkaan juristiuransa hylännyt Jim alkoi tehdä mahdottomia – nyt gurulla on selvä neuvo suomalaisilleLastensuojeluilmoitusten määrä kasvaa tasaisestiLaura Kankaala on hakkeri, mutta hyvien puolella – lataa suorat sanat Aleksanteri KivimäestäTäällä loton 3 miljoonan euron täysosuma pelattiinLotossa täysosuma! 3 000 000 euroa lähti jakoon – tässä oikea rivi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:48
    Poliisi

    Poliisi epäilee rikosta Turun museorakennuksen palosta

  • 07:30
    Suomi

    Rahakkaan juristiuransa hylännyt Jim alkoi tehdä mahdottomia – nyt gurulla on selvä neuvo suomalaisille

  • 07:01
    Lastensuojelu

    Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvaa tasaisesti

  • 06:18
    Hakkerointi

    Laura Kankaala on hakkeri, mutta hyvien puolella – lataa suorat sanat Aleksanteri Kivimäestä

  • Eilen22:48
    Veikkaus

    Täällä loton 3 miljoonan euron täysosuma pelattiin