Vahingoitatko jalkojasi turhaan? Näin kävelet oikein korkeilla koroilla
Korkeat korot tuottavat vaikeuksia etenkin niille, jotka eivät ole tottuneet kävelemään koroissa usein. Näillä vinkeillä parannat kävelyäsi.
Korkokengillä tulisi kävellä korkeintaan kaksi kertaa viikossa, neuvoo fysioterapeutti Hannu Puolankanaho. Korkokenkien liiallinen käyttö aiheuttaa monenlaisia ongelmia, sillä korkokengät pakottavat jalan jatkuvaan jännitystilaan.
Liian korkeissa koroissa kopistelu ei tuota ongelmia vain jalkalihaksille. Vaivoja löytyy lukuisia: lannenotko suurenee ja lantio kallistuu eteenpäin, akillesjänne lyhenee ja päkiä levenee sekä kuormittuu. Lisäksi korkokengät voivat aiheuttaa kovettumia, känsiä ja hiertymiä, kynsien paksuuntumista ja jopa hermopinnettä, jalkapohjan jännekalvon rappeumaa ja nilkkavaivoja.
– Korkokengät voivat pahentaa myös rakenteellisia vaivoja, kuten vaivasenluunongelmia, Puolankanaho sanoo.
Kenkien vaihtelu tekee jaloille hyvää
Moni nainen on kuitenkin koukussa korkeisiin korkoihin. Korkeissa koroissa vaatetus istuu paremmin ja naiselliseen tyyliin ihastuneet tuntevat itsensä astetta hienommiksi.
How to Walk in High Heels -kirjan kirjoittanut Camilla Morton neuvoo, kuinka korkeilla koroilla kopistelu sujuu mallikelpoisesti.
1. Vaihtelu on elämän suola. Vaihtele lookiasi ja kenkiäsi.
2. Vaihda korkokengät matalapohjaisiin ajoissa, siis ennen kun kireät kengät saavat ihosi rakoille.
3. Harjoittelu tekee mestarin. Ilmoittaudu tanssitunnille tai harjoittele tasapainoilua korkokengissä vaikkapa ostoskärryyn nojaten.
4. Käytä vain kenkiä, jotka istuvat. Älä myöskään shoppaile väsyneillä jaloilla.
5. Älä ole muodin uhri. Muista mukavuus. Klassiset mallit toimivat usein syystä.
AVA on myös InstagramissajaTwitterissä! Käyttämällä twiitissäsi hashtagia #avatv viestisi voi päästä telkkariin.Tykkää AVAsta myös Facebookissa!
Lue myös:
AVA, Maarit Rasi
Osittainen lähde:Female First
Kuva: Shutterstock
Uusimmat
-
06:58
Uutisankkurilta itkuinen vetoomus muille vanhemmille pelottavan läheltä piti -tilanteen jälkeen: "Opetelkaa elvyttämään!"
-
06:56
Vakava virhe: Vankeja päässyt vapaaksi toisen henkilötiedoilla – karkurit saatu kiinni
-
06:50
New York Times: Trumpin lähipiiri rahasti presidentin armahduksilla – "armahduskauppa" ollut tuottoisaa
-
06:47
Lauri Markkasen tehoilta siivitti Chicago Bullsin voittoon
-
06:43
Washingtonin johtava oikeusviranomainen väläyttää Trumpille syytettä Capitolin mellakoista – rangaistuksena vankeustuomio
-
06:35
Kalle Rovanperä yllättyi Jari-Matti Latvalan uudesta rallipestistä – herkuttelee huipputavoitteella: "Tosi kova"
-
06:34
MTV seuraa Navalnyin paluuta Venäjälle: Katso videolta, kuinka Navalnyi otettiin kiinni passintarkistuksessa – vietiinkö mies tähän vankilaan?
-
06:32
Pakkanen paukkuu, mutta niin paukkuvat ennätyksetkin: Ladattavien autojen markkinaosuus nousi yli 30 prosenttiin
-
06:29
Niila, 47, menetti kaikki tapahtuma-alan työnsä koronan vuoksi: "Tulevaisuutta on mahdotonta suunnitella – varmasti moni vaihtaa alaa, koska ei ole varaa odottaa"
-
06:19
Leijonien maailmanmestari räväytti ensimmäisen NHL-maalinsa – loisti koko kaukalon ykköstähtenä!
-
06:16
MTV Uutiset selvitti, kuinka paljon puoluejohtajilla riittää aikaa kuntapolitiikalle: Pääministeri Marin ehti lähes jokaiseen kokoukseen, myös Essayah erityisen aktiivinen
-
06:16
Näytteletkö onnellista menestyäksesi ja julkaiset ärsyttävän siloiteltuja somepäivityksiä? Onnellisuustutkija vastaa, mitkä ovat superpositiivisuuden haitat
-
06:10
SM-liigan ottelu päättyi kolmen joukkotappelun ja yli 400 jäähyminuutin sekoamiseen – leijonavahti palaa debyyttinsä uhkaavaan käänteeseen: "Olin vasta 17"
-
06:06
Kiinan bruttokansantuote kasvoi viime vuonna 2,3 prosenttia – kasvu hitainta vuosikymmeniin
-
06:02
Miten sujuu lasten ja nuorten paluu "normaaliin", jos elämästä ruudun takana on korona-aikana tullut tottumus? Asiantuntija: "Vuosi on lapsen kehityksessä pitkä aika"
-
05:59
Venäjän ulkoministeriö puolusti Navalnyin kiinniottoa: "Ulkovaltojen ei tulisi puuttua itsenäisten valtioiden asioihin"
-
05:49
Vakavasti ryöstössä loukkaantunut Panu Laturi järkyttyi yksinäisten vanhusten tilanteesta: "Käykää katsomassa muulloinkin kuin jouluna ja kesällä"
-
05:45
NHL-asiantuntija ällistynyt Sebastian Ahoa ja Teuvo Teräväisestä koskevasta faktasta – "Räjäyttää tajuntani joka kerta"
-
05:42
Liikerakennus tulessa Iitissä – ainakin yksi loukkaantunut vakavasti ja ihmisiä evakuoitu
-
05:40
Urheilukauppojen hyllyille tuli tyhjää, kun lumi tuli etelään – talviurheiluvälineiden myynti moninkertaistui viime talvesta
-
Lataa lisää