Vaasassa liikkuu Saab-varkaita

Avoauton koria viimeistellään Oy Saab-Valmet Ab:n Uudenkaupungin autotehtaalla toukokuussa 1986. Tehdas perustettiin vuonna 1968. LEHTIKUVA / MATTI BJÖRKMAN
Avoauton koria viimeistellään Oy Saab-Valmet Ab:n Uudenkaupungin autotehtaalla toukokuussa 1986. Tehdas perustettiin vuonna 1968. LEHTIKUVA / MATTI BJÖRKMAN
Julkaistu 19.02.2009 10:05(Päivitetty 22.02.2009 16:41)

Autojätti General Motorsin päätös luopua Saabista on saattanut aiheuttaa yllättäviä lieveilmiöitä Vaasassa. Pohjanmaan poliisilaitos kertoo, että viime päivien aikana Vaasassa on kadonnut yksi jos toinenkin Saab-merkkinen henkilöauto.

Eilen iltapäivällä on anastettu Prisman pysäköintialueelta vuoden 1989 vihreä Saab 900. Auton rekisterinumero on CAB-735.

Samoihin aikoihin katosi myös Vaasan keskussairaalan parkkipaikalta valkoinen Saab 900, joka on vuosimallia 1990. Tämän auton rekisterinumero on UBF-519.

Niin ikään Minimanin parkkialueella murtauduttiin eilen Saabiin. Tällä kertaa auto jäi niille sijoilleen, mutta varkaan mukaan lähti vaatteita ja karkkeja sisältävä ostoskassi.

Näiden lisäksi kolmeen muuhun autoon on murtauduttu ja varastettu esimerkiksi cd-soittimia ja -levyjä.

(MTV3)

Lue myös:

Tuoreimmat aiheesta

Rikos