V2: Suomalainen virtuaalikuski laitettiin kilpa-auton rattiin Top Gearissa - oksensi kypäräänsä

Top Gear kausi 11. Kuva: MTV3.
Top Gear
Julkaistu 29.11.2010 14:00(Päivitetty 29.11.2010 17:11)

Pelisivusto V2 kertoo suomalaisen virtuaaliajamiseen erikoistuneen Greger Hutun päässeen suositun tv-ohjelman lehtiversion testiin.

Vaasalainen Greger Huttu esiintyi brittiläisessä autoja käsittelevässä Top Gear -lehdessä, jossa iRacing -virtuaaliautopelin mestari laitettiin ihka oikean kilpa-auton rattiin. V2-sivuston mukaan 30-vuotias Huttu ei ollut koskaan aiemmin ajanut oikeaa kilpa-autoa. Testin tarkoituksena oli selvittää, kuinka virtuaalitaidot soveltuvat oikeaan kilpa-ajamiseen.

Ajotesti meni Hutulta loistavasti ja mies jäikin vain kolmisen sekuntia ammattikuskien vauhdista. Oikealla autolla ajaminen oli kuitenkin nuorelle miehelle fyysisesti rankempaa kuin virtuaalipeli ja mies oksensikin 15 kierroksen jälkeen kypäräänsä.

Hutun ajotaidot saivat paljon kehuja Top Gearin väeltä ja ohjelmassa kehotettiinkin kaikkien ajourasta kiinnostuneiden harjoittelemaan ajotaitoja iRacingin avulla.

Katso kuvia Greger Hutun suorituksesta iRacingin sivuilta.

Top Gear -autoiluohjelman näet MTV3 MAXilta. Tilaa kanava antennitalouteesi PlusTV:ltä.