Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutissuomalainen: Valvira selvittää jo 60 epäilyttävää vanhuskuolemaa – hoivaskandaali moninkertaista kanteluiden määrän

Valviran ylitarkastaja Elina Uusitalo arvioi Uutissuomalaiselle, että kanteluiden määrän kasvu johtuu pitkälti julkisuudesta, jonka myötä kanteluita on tehty aktiivisemmin.
Valviran ylitarkastaja Elina Uusitalo arvioi Uutissuomalaiselle, että kanteluiden määrän kasvu johtuu pitkälti julkisuudesta, jonka myötä kanteluita on tehty aktiivisemmin. Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 29.04.2019 05:00

MTV UUTISET

Valvira selvittää parhaillaan noin 60 kantelua, joissa vanhus on kuollut tilanteessa, johon saattaa liittyä vakava laiminlyönti tai hoitovirhe, uutisoi Uutissuomalainen.

Uutissuomalaisen uutisen mukaan kantelut ovat moninkertaistuneet tämän kevään aikana. Vielä helmikuussa puhuttiin 15 tapauksesta. Valviran selvitettävänä olevat tapaukset koskevat sekä yksityisiä että julkisia hoivayksiköitä eri puolilla Suomea.

Valviran ylitarkastaja Elina Uusitalo arvioi Uutissuomalaiselle, että kanteluiden määrän kasvu johtuu pitkälti julkisuudesta, jonka myötä kanteluita on tehty aktiivisemmin.

Lisää aiheesta:

Uutissuomalainen: Vanhustenhoidosta Valviralle tehdyt kantelut ja epäkohtailmoitukset lisääntyivät merkittävästi viime vuonnaIL: Ilmoitukset vanhustenhoidon ongelmista kasvussa – Haminassa hyvätuloiset päässeet hoitokotiin jonon ohi
Uutissuomalainen: Haamuhoitajatapauksia ei ole viety poliisille – viranomaisten mukaan rikosta ei ole tapahtunut
Valviran ylijohtaja Uutissuomalaiselle: Kevyet toimet eivät riittäneet – vanhustenhuollosta löytyy yhä liikaa vakavia epäkohtia
Julkinen keskustelu vaikutti – Valviralle kymmeniä ilmoituksia hoivakodeista
Epäkohtailmoitukset ja kantelut vanhustenhuollosta moninkertaistuneet alkuvuonna – jo 110 epäkohtailmoitusta
VanhustenhoitoVanhuksetTerveydenhuoltoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vanhustenhoito
  • 27.11.05:15
    Vanhukset

    Pialta kiellettiin pullien leipominen vanhuksille – nyt hän ja tuhannet muut nousivat kapinaan: "Onko tässä järjen hiventä?"

  • 24.11.00:01
    Vanhukset

    THL: Joka toinen iäkkäiden yhteisöllisen asumisen asiakkaista on muistisairas

  • 19.11.15:00
    Vanhukset

    Eläkeliitolta hätähuuto: Suomi on palaamassa aikaan, jolloin vanhukset olivat huutolaisia

  • 6.11.06:30
    Hyvinvointialue

    Yli 50 vuotta naimisissa ollut pariskunta pidettiin väkisin erillään – hyvinvointialueelle vakava huomautus

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan