Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusia käänteitä säässä: Pekka Pouta näyttää, miten lämpö valuu Suomeen – kuun vaihteessa saattaa tulla talvinen yllätys

Julkaistu 10.11.2020 12:13
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Tuore sään kuukausiennuste on iloista katsottavaa lauhasta alkutalvesta pitäville, mutta se voi saada  myös hymynkareen suupieleen talvesta haaveileville.

MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta kertoo, että ensi ja sitä seuraavalla viikolla sää jatkuu tavanomaista lämpimämpänä, jopa "hyvin lämpimänä".

– Se näyttää, ettei tässä kunnon talvea tule ainakaan kahteen viikkoon.

Syynä on se, että laaja lämpimän ilman vyöhyke ylettyy aina Grönlannista Fennoskandiaan saakka.

Ensi viikosta päästään nauttimaan myös kuivassa säässä, mutta seuraavalla viikolla sateita pyyhkii Suomen ylitse.

Suomi saattaa jopa saada jälleen osansa lämpimistä föhn-tuulista.

Lue myös: Tienpinnat muuttuivat hetkessä petollisiksi jääkentiksi – meteorologi selittää, mistä yllättäen iskeneessä kuuraliukkaudessa on kyse

"Talven tulo mahdollista kuun vaihteessa"

Kahden viikon jälkeen kuukausiennusteen ennustettavuus heikkenee radikaalisti, mutta sääkonkarilla on esittää valistuneita arvauksia, vaikkakin säässä voi tapahtua mitä hyvänsä.

– Voi olla jopa, että Atlantille tulee pientä korkeapaineen selännettä, joka estäisi lämpimimmän vaihtoehdon toteutumisen joulukuussa.

– Sää muuttuu lämpötilan ja sademäärän osalta aika keskimääräiseksi, ja se voi tarkoittaa, että sää alkaa olla aika talvista etelässäkin.

Joulukuun alussa lämpötila on etelässäkin keskimäärin ylimmillään lähellä nollaa, ja Lapissa 5–10 pakkasasteessa.

– Talven tulo on ihan mahdollista marras–joulukuun vaihteessa!

Katso yllä oleva video: Näin lämpö valuu Suomeen, sitten saattaa tulla talvinen yllätys!

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta mainitsi joulunNyt selvisi, miksi Suomessa on niin kylmää – ensi viikon ennuste riivaa meteorologeja"Hehkuva punainen kupla" – kunnon talvisäätä toivoville karmeita uutisiaMyös ensi viikko jatkuu hyvin märkänä – sitten koittaa uusi käänne ja kartat kuivuvat! Pekka Pouta näyttää, miten Atlantin tapahtumat vaikuttavat SuomeenPekka Poudan talviterveiset: Grönlannin tykki ampuu Lappiin senttitolkulla lunta viikonloppuna joka päivä, etelässäkin aika kaivaa talvirenkaat esiin – "Heti jos on selkeää"Tervetuloa ulkoilukelit! Helmikuusta tulossa kylmä ja aurinkoinen, mutta etelään ei vieläkään lunta: "Näyttää keväältä, mutta tuntuu joltain muulta"
SääTalviMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!