Seuraavan Tähtien sota -elokuvan nimi tulee olemaan Episode III: Revenge of the Sith, joka on vapaasti suomennettuna Episodi III: Sithien kosto. Elokuvan ensi-ilta on 19. toukokuuta 2005.
Sithit ovat Voiman pimeän puolen mestareita ja jedien vannoutuneita vihollisia. Tuhat vuotta sitten jedit miltei tuhosivat heidät, mutta paha veljeskunta jatkoi toimiaan kaikessa hiljaisuudessa. Mestarit ja oppipojat toimivat pareittain ja odottivat kärsivällisesti oikeaa hetkeä, jolloin he saisivat vallan galaksissa. Kolmannessa episodissa he saavat viimein kostettua jedeille.
Revenge of the Sith on kuudes osa ohjaaja George Lucasin yli 25 vuotta sitten aloittamaa elokuvasarjaa. Revenge of the Sith on viimeinen osa trilogiaa, joka edeltää ensimmäistä, vuonna 1977 julkaistua Tähtien sota -elokuvaa.