USA:n päävalmentaja: Koponen on loistava!

Yhdysvaltain päävalmentaja Mike Krzyzewski.
Yhdysvaltain päävalmentaja Mike Krzyzewski.GETTY
Julkaistu 30.08.2014 16:06(Päivitetty 30.08.2014 16:23)

Yhdysvaltain koripallomaajoukkueen päävalmentaja Mike Krzyzewski vakuuttaa, että NBA-tähtien ryhmä ei aliarvioi Suomea joukkueiden lauantaisessa kohtaamisessa MM-kisoissa.

- Aiomme pelata kovaa Suomea vastaan, koska tiedämme heidän pelaavan kovaa meitä vastaan, Krzyzewski lupaa USA:n koripalloliiton verkkosivuilla.

Amerikkalaisilla on tiedossa Susijengin vahvuudet. Kaukoheittopotentiaalin, aggressiivisen joukkuepuolustuksen sekä tiiviin joukkuehengen lisäksi Krzyzewski nimeää Suomen ykköspelintekijän, NBA-varatun Petteri Koposen.

- Koponen on loistava. Hän on iso takamies, joka pystyy heittämään ja syöttämään. Hän on turnauksen takamiesten parhaimmistoa ja heidän joukkueensa avainpelaaja. Hän antaa heille itseluottamusta pelaamalla itsevarmasti, Krzyzewski hehkuttaa.

USA on melkoinen suosikki lauantain ottelussa, sillä se ei ole hävinnyt koskaan avauspeliään MM-turnauksessa. Suomen ja USA:n edellinen kohtaaminen on 50 vuoden takaa Tokion olympialaisista. Tuolloin USA voitti 77-51.

MM-kisojen seuranta

MM-turnauksen ohjelma

Alkulohkojen tilanteet