Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uransa tauolle laittanut Oskar Osala paljastaa: Yhden suunnan NHL-sopimus oli lähellä

6:57Huippukiekkoilija Oskar Osalan välivuosi
Julkaistu 04.10.2018 11:44
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Edelliset seitsemän kautta KHL:ää pelannut Oskar Osala päätti laittaa 30-vuotiaana jääkiekkouransa yllättäen tauolle. Päätökseen vaikutti vahvasti hiipunut NHL-unelma: suomalaishyökkääjä oli reilu vuosi sitten lähellä yhden suunnan NHL-sopimusta, mutta sitä hän ei kuitenkaan saanut.

Videolla Osala paljastaa myös, millaista yllättävää palautetta hän on uransa tauolle laittamisesta saanut.

Osala oli iskenyt mielestään uransa parasta jäälle kaudella 2016–2017. Suomalainen pelasi vahvasti KHL:n finaalisarjassa, takoi 18 playoff-pelissä kaikkiaan tehot 6+1=7 ja hänet valittiin MM-kisoihin. NHL-ovet eivät kuitenkaan avautuneet.

– Minulla on ollut hirveä draivi kehittyä, voittaa ja menestyä, ja NHL on ollut tosi motivoiva tekijä. Toissa kesänä NHL-unelma kuitenkin vähän kariutui. Olin pelannut urani parhaan kauden varmasti kaikkien mielestä. Yhden suunnan diili oli lähellä varsinkin yhteen joukkueeseen, Osala paljasti Huomenta Suomen vieraana.

– Juttelimme todella pitkään ja he olivat tosi kiinnostuneita. He eivät olleet kuitenkaan valmiita satsaamaan minuun yhden suunnan diiliä. Lähdin ehkä ekaa kertaa urallani vähän lannistuneena ja vääristä syistä uuteen kauteen Venäjälle – pitkän kauden ja lyhyen kesän jälkeen. Tunsin hyvin selkeästi, että jos ja kun tästä kaudesta selvitään kunnialla, on pysähtymisen paikka.

Vuodesta 2013 lähtien Metallurg Magnitogorskissa pelannut Osala pysähtyi ja jätti jääkiekon toistaiseksi sikseen. Hän kuitenkin suunnittelee palaavansa vielä kaukaloihin.

– Toivon, että tulisi oikein sellainen vahva into takaisin, että tekisi ihan aidosti mieli pelata, oikein kaipaisi sitä. Luulin kuusi kuukautta sitten, kun kausi loppui, että se olisi jo tähän mennessä tullut ihan aidosti. Supervahva tunne, että minä haluan palata, ei ole kuitenkaan palannut. Toivon ja uskon, että se palaa vielä tämän talven aikana.

Osala pelasi NHL:ssä kolme ottelua kausina 2008–2010, muttei onnistunut murtautumaan kunnolla NHL-miehistöön Washingtonissa eikä Carolinassa. Leijonissa Osala on tahkonnut kahdet aikuisten MM-kisat ja yhdet olympiakisat, ja hänellä on tilillään yhden AHL-mestaruuden lisäksi kaksi KHL-mestaruutta.

6:38Suomalaistähdet NHL:ssä - vieraana Göran Stubb

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu NHL-pomolle täräyttänyt Aron Kiviharju, 18, – näin syntyi ihailtu hittihetkiLeijonien maailmanmestari olisi saanut jatkaa NHL-organisaatiossa, suuntasi silti KHL:ään: "Tilanne on vähän erikoinen"Oskar Osala jätti rakastamansa jääkiekon vain 31-vuotiaana – kertoo nyt kovan ratkaisunsa taustatMM-Leijonan lupaava NHL-ura muuttui rajuksi taisteluksi pelipaikoista – päätös uuden loukkaantumisen jälkeen johti isoon rooliin ja MM-kultaanMiro Aaltonen on KHL-joukkueensa paras pistemies ja tahtoo kasvaa NHL-pelaajaksi – ”Uskon, että pystyn ottamaan tarvittavan stepin”Leijonien MM-hyökkääjältä kova paljastus – NHL-paluu 7 vuoden odotuksen jälkeen?
JääkiekkoNHLKHLUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen21:57
    Urheilu

    Teemu Pulkkinen nopeasti sivuun uudessa seurassaan

  • Eilen20:09
    NHL

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • Eilen17:45
    Liiga

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    Liiga

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon