Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina kutsui Kiinan suurlähettilään puhutteluun – syynä Venäjän joukoissa taistelevat kiinalaiset

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi uskoo satojen kiinalaisten taistelevan Venäjän joukoissa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi uskoo satojen kiinalaisten taistelevan Venäjän joukoissa.IMAGO/Capital Pictures/ All Over Press
Julkaistu 23.04.2025 07:44

MTV UUTISET – STT

Ukrainan ulkoministeriö on kutsunut Kiinan suurlähettilään puhutteluun Venäjän joukoissa taistelevien kiinalaissotilaiden takia.

Ulkoministeriö kertoi tiistaina lausunnossaan, että se haluaa ilmaista vakavan huolensa kiinalaisista taistelemassa Ukrainaa vastaan, mikä on ristiriidassa Ukrainan ja Kiinan välisen kumppanuuden kanssa. Lisäksi ministeriö mainitsee kiinalaisten yritysten osallistumisen sotateollisuuden tuotantoon Venäjällä.

Ministeriön mukaan sillä on todisteita väitteiden tueksi, ja se on välittänyt ne eteenpäin Kiinalle. Se vaatii Kiinaa ryhtymään toimiin lopettaakseen Venäjän tukemisen sen hyökkäyksessä Ukrainaa vastaan.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on kertonut, että ainakin 155 kiinalaista on taistellut Venäjän joukoissa. Heistä kaksi on otettu sotavangeiksi. Myöhemmin Zelenskyi väitti, että Venäjän armeijan riveissä taistelee useita satoja kiinalaisia.

Zelenskyin mukaan hänellä on tietoa myös siitä, että Kiina on toimittanut aseita Venäjälle. Kiina on kiistänyt väitteen.

Aiemmin Kiina varoitti, ettei Ukrainassa sotavangeiksi jääneiden kiinalaistaistelijoiden kohdalla tule sortua manipulointiin ja julkisuuskohuun.

Kiina on esiintynyt puolueettomana toimijana Ukrainan sodassa, mutta sen läheiset poliittiset ja taloudelliset suhteet Venäjään ovat käytännössä tehneet siitä Venäjän liittolaisen. Kiina ei myöskään ole koskaan tuominnut Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.

Lisää aiheesta:

Kiina Ukrainassa vangituista kiinalaistaistelijoista: Manipulointiin ja julkisuustemppuihin ei pidä sortuaZelenskyi: Venäjä rekrytoi avoimesti kiinalaisia sosiaalisessa mediassa – Kiina lyttäsi väitteetKiina kommentoi Ukrainan väitteitä kiinalaissotilaistaMenivätkö kiinalaiset omin luvin Venäjän riveihin? Yhdysvallat: "Huolestuttavaa"Zelenskyi: Ukrainan rintamalta napattiin kiinalaisia sotilaitaYK syyttää sekä Venäjää että Ukrainaa sotavankien teloittamisesta – Ukraina ei hyväksy syytöksiä
Ukrainan sotaUkrainaKiinaVolodymyr ZelenskyiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen20:28
    Dronet

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • ti21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • ti17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • ti17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"