Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuttavansa elävältä haudanneet miehet mielentilatutkimukseen

Julkaistu 01.12.2010 13:17(Päivitetty 09.12.2010 12:22)

Kolme nuorta miestä surmasi poikkeuksellisen raa´alla tavalla 27-vuotiaan tuttavansa Rovaniemen Pullinrannassa kesäkuun lopulla.

17-20-vuotiaat miehet painoivat tuttavansa uima-altaan pohjalle ja pitivät häntä siellä, kunnes uhri ei enää vastustellut. Tämän jälkeen kolmikko nosti uhrin uima-altaan reunalle, missä häntä pahoinpideltiin julmasti. Uhrin kurkun kilpirusto murtui poljennan seurauksena ja hän sai pääalueelleen vammoja.

Tämän jälkeen miehet kuljettivat uhrin maton sisään käärittynä navettaan, jossa pahoinpitely jatkui. 27-vuotiasta lyötiin useita kertoja pistolapiolla päähän.

Uhri kuoli lopulta tukehtumalla sen jälkeen, kun miehet olivat haudanneet hänet elävältä maakuoppaan. Uhri nostettiin myöhemmin ylös hautakuopasta ja hänet kuljetettiin autiotaloon noin 20 kilometrin päähän Rovaniemen keskustasta.

Lapin käräjäoikeus antoi jutusta tänään välituomionsa. Oikeus määräsi kaikki kolme tekoon osallistunutta miestä mielentilatutkimukseen. Vasta tämän jälkeen määrätään rangaistukset ja rikosnimikkeet.

Kahden tekoon osallistuneen kohdalta teko on oikeuden mielestä kokonaisuudessaan arvostellen törkeä. Nuorimman, 17-vuotiaan osuuden oikeus katsoo sen sijaan lievemmäksi.

Syyttäjä vaatii kahdelle miehistä elinkautista vankeutta ja nuorimmalle vähintään 12 vuotta vankeutta.

Tekoa edelsi saunominen ja tappopuheet

Välituomiossa kerrotaan, että tekijät, uhri ja muutama muu olivat aiemmin illalla olleet nauttimassa alkoholia uhrin asunnolla.

Todistajalausunnoissa on kerrottu uhrin lähennelleen kahta asunnolla iltaa viettämässä ollutta naista epämiellyttäväksi koetulla tavalla. Lisäksi uhrin ja yhden tekoon osallistuneen välillä on ollut kertoman mukaan kahakkaa.

Iltaa oli lähdetty jatkamaan Pullinranta 2:een, jossa surmateko tapahtui. Tekijät olivat saunassa istuessaan ryhtyneet keskustelemaan, että 27-vuotiaalle pitäisi huomauttaa hänen käytöksestään naisia kohtaan. Myös miehen tappamisesta oli keskusteltu.

Saunapuheiden jälkeen miehet olivat siirtyneet uima-altaalle, jonne 27-vuotias oli mennyt hieman aiemmin.

Poliisi ryhtyi tutkimaan tapausta, kun uhrista tehtiin katoamisilmoitus muutama vuorokausi tapahtuneen jälkeen.

Lisää aiheesta:

Epäilty ampuja kiinni KokkolassaHelena Koivu kiistää rikokset – näitä kappaleita hän väitetysti luukutti keskellä yötä Mikolle ja Natalielle14-vuotias ryöstettiin törkeästi – tunnetko henkilöt poliisin kuvassa?Vauvansa murhasta epäilty äiti vangittiin – tältä hän näyttiAuerin puolustus: Miksi pullantuoksuinen perheenäiti muuttuisi lyhyeksi ajaksi kauheaksi seksuaalirikolliseksi? – MTV seurasiNaapuri järkyttyi Lohjan epäillystä vauvamurhasta: "Olisin pystynyt ehkä auttamaan"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:28
    Ampumatapaukset

    Epäilty ampuja kiinni Kokkolassa

  • 16:26
    Helena Koivu

    Helena Koivu kiistää rikokset – näitä kappaleita hän väitetysti luukutti keskellä yötä Mikolle ja Natalielle

  • 16:17
    Ryöstöt

    14-vuotias ryöstettiin törkeästi – tunnetko henkilöt poliisin kuvassa?

  • 16:09
    Henkirikokset

    Vauvansa murhasta epäilty äiti vangittiin – tältä hän näytti

  • 16:08
    Anneli Auer

    Auerin puolustus: Miksi pullantuoksuinen perheenäiti muuttuisi lyhyeksi ajaksi kauheaksi seksuaalirikolliseksi? – MTV seurasi