Tutkimus: Vanhukset ja parikymppiset samassa vaarassa ratissa

Julkaistu 24.08.2012 08:31(Päivitetty 26.08.2012 05:03)

Vanhukset eivät ole auton ratissa sen suuremmassa vaarassa kuin parikymppiset kuskitkaan, kertoo brittitutkimus.

Plymouthin yliopiston tutkijat tutkivat Britanniassa vuosina 1989-2009 tapahtuneita liikenneonnettomuuksia, jotka johtivat kuljettajan kuolemaan. Tutkimuksen mukaan kuskin riski kuolla oli samansuuruinen riippumatta siitä, oliko hän parikymppinen vai vanhus.

Alle 29-vuotiaista autoilijoista kuolemaan johtaneeseen onnettomuuteen joutui 13 jokaista 100:aa miljoonaa ajomatkaa kohden. Yli 70-vuotiailla vastaava luku oli 14.

Tilanne muuttui, kun tutkijat tarkastelivat onnettomuuksia, joissa surmansa sai jalankulkija. Vanhusten riski kuolla jalankulkijana oli viisi kertaa nuoria suurempi.

– Ei pidä olettaa, että isoisän ei kannata ajaa autoa, koska hän ei välttämättä ole sen paremmassa turvassa kävellessään kadulla, sanoi tutkimusta johtanut Jonathan Rolison.

Paatero harkitsisi 80-lätkän palauttamista nuorille kuljettajille

Tiesitkö, että alaikäinenkin voi saada ajokortin?

(MTV3 - STT - Reuters)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat