Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Avioliitto ei teekään onnelliseksi

Julkaistu 20.01.2012 12:22(Päivitetty 20.01.2012 12:22)

Jos elät onnellisesti avoliitossa, älä kiirehdi avioliittoon. Uusi tutkimus nimittäin osoittaa, ettei avioliitto tee ihmistä onnellisemmaksi ainakaan pitkällä tähtäimellä.

Avioliitto ei ole tie onnellisuuteen, uusi Journal of Marriage and Familyssä julkaistu tutkimus osoittaa. Tutkimukseen osallistui 2737 sinkkumiestä ja -naista kuuden vuoden ajan. Tänä aikana 896 heistä meni joko naimisiin tai muutti yhteen rakkaan kanssa. Tutkimus vertaili avioliittoa avoliittoon ja keskittyi siihen, mitä muutoksia ihmisten elämässä tapahtuu, kun he muuttavat avo- tai avioliittoon ja mitä vaikutuksia avo- tai avioliitolla on ajan kuluessa ihmisten elämään. Tutkimus keskittyi kysymyksiin onnellisuudesta, masennuksesta, terveydestä ja sosiaalisista siteistä.

– Avioliitto on ollut pitkään tärkeä sosiaalinen instituutio, mutta viime vuosikymmeninä avoliiton suosio on kasvanut länsimaissa avioliiton sijaan ja lisännyt myös avioliiton ulkopuolella syntyneiden lapsien määrää. Nämä muutokset ovat hämärtäneet avioliiton rajoja ja nostaneet esiin kysymyksen, mitä eroa avioliitolla on muihin vaihtoehtoihin verrattuna,Cornellin yliopiston apulaisprofessori Kelly Musick politiikan tutkimuksen ja hallinnon laitokselta kertoo.

Aiemmat tutkimukset ovat osoittaneet yhteyden avioliiton ja hyvinvoinnin välillä. Uusi tutkimus poikkeaa kuitenkin vanhemmista muun muassa siinä, että aiemmat tutkimukset ovat verranneet avioliittoa sinkkuna oloon.

Onnellisuus kestää vain hetken

Uusi tutkimus osoittaa, että avo- tai avioliittoon muuttavat ovat muita huomattavasti onnellisempia yhteen muuton ja kuherruskuukauden aikana. He ovat myös muita henkilöitä vähemmän masentuneita. Onnellisuuden todettiin kuitenkin kestävän vain lyhyen aikaa.

Sinkut viettivät sen sijaan enemmän aikaa perheensä ja ystäviensä kanssa kuin avo- tai avioliitossa asuvat. Tämä luku pysyi samana myös ajan kuluessa.

Lopulta erot avioliiton ja avoliiton välillä olivat pieniä. Vaikka avioliitossa olevat olivat muita terveempiä, avoliitossa asuvilla oli parempi itsetunto ja he olivat onnellisempia.

– Avoliitosta voikin tulla suositumpaa, sillä se tarjoaa joustavuutta, itsenäisyyttä ja henkistä kasvua, Musick arvelee.

Lue myös:

Pilaako avioliitto suhteesi?

Toinen avioliitto toden sanoo

MTV3/Helmi

Lähde: sciencedaily.com

Kuvat: Shutterstock

Lisää aiheesta:

Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistäSikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"Osaatko pestä pyykkiä? Älä tee näitä suomalaisten yleisiä pesuvirheitäSavuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhäänEnnen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 09:42
    Ruoka

    Sikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"

  • 08:15
    Koti

    Osaatko pestä pyykkiä? Älä tee näitä suomalaisten yleisiä pesuvirheitä

  • 06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • Eilen19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?