Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija: Barcelonan traaginen isku ei tullut yllätyksenä – La Rambla valikoitui kolmesta syystä

Poliisit saattoivat ihmisiä ulos eristetyltä alueelta Barcelonassa.
Poliisit saattoivat ihmisiä ulos eristetyltä alueelta Barcelonassa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 18.08.2017 05:45

MTV UUTISET - STT

Barcelonan terrori-isku ei tullut yllätyksenä Jane's Terrorism & Insurgency -keskuksen vanhemmalle tutkijalle Otso Iholle.

– En voi sanoa, että tällainen isku tällaiseen aikaan ja paikkaan olisi tullut yllätyksenä. Se on hyvin traaginen, ja vastaavia on nyt nähty muuallakin, Iho kommentoi Lontoosta STT:lle.

Tutkija sanoo, että auton käyttäminen iskuissa näyttää yleistyvän. Syy tähän on sen helppous. Muutama tunti iskun jälkeen terroristijärjestö Isis ilmoitti olevansa iskun taustalla.

– Ei pystytä vielä sanomaan, kuinka läheinen Isis on organisaationa iskun tekijään tai tekijöihin. Koska tekotapa on varsin yksinkertainen, ei näytä siltä, että taustalla olisi jokin laajempi solu ja suuremmat resurssit, Iho sanoo.

Iho näkee kolme syytä, miksi isku tehtiin – jälleen kerran – niin sanottuun pehmeään kohteeseen eli paikkaan, jossa on esimerkiksi turisteja.

– Tietenkin yksi syy on se, että teolle saadaan mahdollisimman paljon julkisuutta. La Ramblasille on lisäksi kaupungille suuri symbolinen merkitys. Kolmanneksi iskuilla turistikohteisiin on merkittävä taloudellinen vaikutus alueelle, Iho listaa.

Iho uskoo, että Barcelonan kaltainen lomailijoiden suosikkikohde pääsee iskusta ylitse suhteellisen nopeasti eikä turismissa tapahdu merkittävää notkahdusta. Esimerkiksi Tunisiassa terrori-iskut ovat näivettäneet koko turismisektorin.

Isis menettää alueita Lähi-idässä

Vanhempi tutkija sanoo, että yksi tapa estää iskuja on radikalisoitumisen estämisen lisäksi suojata paikkoja, jotka ovat haavoittuvaisia iskuille.

– Esimerkiksi Lontoossa silloille on laitettu betoniporsaita ja teräsväliköitä jalkakäytävän ja tien väliin. Samanlaisia iskuja ei voida enää tehdä.

Iho uskoo, että Eurooppaan kohdistuvat terrori-iskut eivät pääty Barcelonaan. Iho sanoo, että maiden tulisi tarkastella erityisesti vierastaistelijoita, jotka yrittävät palata takaisin Eurooppaan esimerkiksi Irakista ja Syyriasta.

– Vierastaistelijoiden siirtoliike kertoo siitä, että järjestö menettää aluetta Irakissa ja Syyriassa, ja se muuttuu enemmän takaisin aseelliseksi terroristijärjestöksi. 

Lisää aiheesta:

Iskun tekotapa viittaa jihadistiseen terroriin – miten tekijä pystyi valmistamaan tai hankkimaan voimakasta räjähdysainetta?Terrorismitutkija ja Supon tutkija Lontoon iskuista: Tällainen isku on mahdonta estääTerrorismitutkija Berliinin iskusta: "Spekuloidaan, että Isisin rooli olisi ollut pieni, jopa olematon"Terrorismitutkija: Meneillään on selvästi terrorin aaltoTutkija Nizzan iskusta: Isiksellä vahvoja yhteyksiä RanskaanMinne Isis iskee seuraavaksi? "Uhrien määrä on nyt tärkeämpää kuin laatu"
Barcelonan iskuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Barcelonan isku
  • 22.09.201709:57
    Ulkomaat

    Espanjan poliisi pidätti jälleen yhden epäillyn Barcelonan iskuihin liittyen

  • 17.09.201713:15
    Ulkomaat

    Julki tullut video paljastaa: Barcelonan iskijä kävelee rauhallisesti pois La Ramblalta heti iskun jälkeen

  • 12.09.201723:03
    Kotimaa

    Barcelonan kuuluisa maamerkki Sagrada Familia eristettiin väärän hälytyksen vuoksi

  • 27.08.201714:30
    Ulkomaat

    Barcelonan terrori-iskujen uhriluku nousi – saksalaisnainen kuoli sairaalassa

  • 26.08.201716:56
    Ulkomaat

    Barcelonassa marssitaan tänään terroria vastaan