Turku poistaa Leninin rintakuvan kaupungin keskustasta
Turun kaupunki poistaa V.I. Leninin rintakuvan kaupungin keskustasta. Rintakuva poistetaan, koska se on herättänyt kaupunkilaisissa ja mediassa toistuvasti keskustelua Venäjän Ukrainaan kohdistamien sotatoimien vuoksi.
Leninin rintakuva, jalusta ja muistolaatta poistetaan Aurakadulta kaupungin tiedotteen mukaan mahdollisimman pian.
Turun pormestarin Minna Arven mukaan Leninin muistomerkki ei sinänsä ole uhka kenellekään, mutta se ei ole ideologialtaan Turun kaupungin arvojen mukainen.
Leninin rintakuva kuuluu Turun kaupungin taidekokoelmaan. Julkinen taide, Leninin rintakuva mukaan lukien, liitettiin Turun kaupungin taidekokoelmaan 1990-luvulla ulkoveistosten kuntokartoituksen myötä.
Leninin muistomerkki jalustoineen ja muistolaattoineen dokumentoidaan ja tallennetaan museopalveluiden säilytystiloihin museolakia noudattaen. Museolaki suojaa kulttuuriomaisuutta.
Rintakuvan on tehnyt venäläinen kuvanveistäjä Mihail Anikusin, ja se oli Leningradin kaupungin lahja Turulle vuodelta 1977. Pronssiveistokseen liittyy erillinen Tauno Torpon suunnittelema muistolaatta Leninin asumisesta muistomerkin viereisessä talossa.
Uusimmat
-
23:57
Netanjahu erottanut kiisteltyjen uudistusten lykkäämistä ehdottaneen Israelin puolustusministerin
-
23:45
Huuhkajat raatoi arvokkaan voiton Pohjois-Irlannista kaoottisessa ottelussa – näin voittomaali syntyi
-
23:00
Venäjä: Kolme loukkaantunut ukrainalaisen dronen aiheuttamassa räjähdyksessä Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
22:39
Tekoäly kertoi Suomen olevan monarkia ja kuninkaana häärisi Kustaa Vaasa – tästä huolimatta mullistus on suuri
-
22:29
Ässien kausi päättyi karmivan kuorman keskellä, tekosyyt jäivät väliin – Karri Kivi: "Ei kukaan Porissa halua kuulla sellaista"
-
22:14
Tästä vaarallisesta tempusta rasahti pelikieltoa SM-liigassa – päätöksessä kovia sanoja: "Ei mitään mahdollisuutta puolustaa itseään"
-
21:51
Ben Zyskowicz pohtii sosiaalisen median roolia vihan ja salaliittoteorioiden ruokkijana: "Onko tämä nyt sattunut kohdallani?"
-
21:13
Johnny oli juuri remontoinut koko talonsa, kun täysi tuho iski: "Se murskasi kaikki"
-
20:47
"Sä oot niin pehmee!" Tommi Tikan lausunnosta painettiin jo t-paitoja – lähetti nyt rehdin tunnustuksen Ässien kultakypärälle
-
20:45
Suhdehuhut vellovat: Emily Ratajkowski ja Harry Styles bongattiin intohimoisissa tunnelmissa Tokion kaduilla
-
20:32
Huuhkajien kokoonpanossa myllerrys! Huippulupaus nousee avaukseen
-
20:14
Marie kadotti aktiivisuusrannekkeensa, mutta sovellus paljasti, että se oli edelleen käytössä – syyllinen paljastui autoreissulla
-
20:01
Poliisi takavarikoi mielenosoittajilta Helsingissä nuken, jonka katsottiin loukkaavan Erdogania – "Puutuimme asiaan heti"
-
19:58
"Elävä legenda" – Salpausselällä hyvästeltiin kymmenkertainen arvokisavoittaja, halauksille ei ollut tulla loppua
-
19:36
Katso: Aivan jäätävää draamaa SM-liigan puolivälierässä – Ässien loppuhetkien tasoitusmaali hylättiin, kausi päättyi
-
19:31
Poliisin mukaan nuorten rikollisen elämäntavan ihannointi näkyy kaduilla: "Ei osata nähdä niitä rikosten kurjia puolia"
-
19:30
Bachelor-sarjassa suuret tunteet musertavat: "Mitä v**tua täällä teen?"
-
19:22
SM-liigan toinen välieräjoukkue selvillä – Ilveksen ja Ässien ratkaisupelissä dramaattinen loppu
-
19:14
"Kolossaalinen fiasko, nöyryyttävää, skandaali!" – Tanskan shokkitappio teilattiin välittömästi, näin romahdusta kommentoi kapteeni
-
18:56
Lenni Hämeenaho, 18, pitää Ässien toiveita elossa – tärkeässä kavennusmaalissa kiistanalainen piirre
-
Lataa lisää