Turkin sotilasoperaatio kurdijoukkoja vastaan on alkanut Pohjois-Syyriassa, kertoo Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan Twitterissä.
Erdoganin mukaan operaatio tehdään yhdessä Syyrian vapaan armeijan kanssa. Erdoganin mukaan "Operation Peace Spring" -operaation tavoitteena on eliminoida "terrorin käytävä" Turkin eteläisellä raja-alueella.
Uutistoimisto AFP:n mukaan Turkin ja Syyrian vastaiselta rajalta on kuulunut räjähdys. Turkkilaiskanava CNN Türkin mukaan turkkilaiset sotilaskoneet ovat aloittaneet kohteisiin hyökkäämisen.
Kurdilähteiden mukaan Turkin sotakoneet ovat tehneet ilmaiskuja. Lähteiden mukaan paikallisilla ihmisillä on "valtava paniikki" iskuista.
Turkin turvallisuuslähteiden mukana ilmaiskua tuetaan tykistökeskityksellä.
Turkki on jo pitkään halunnut estää kurdialueen synnyn Syyrian vastaiselle rajalleen. Sen mukaan Syyrian kurdijärjestö YPG on uhka sen turvallisuudelle.
YPG:llä on vahvat suhteet Turkissa toimivaan kurdien sissijärjestöön PKK:hon, jonka Turkki, EU ja Yhdysvallat ovat määritelleet terroristijärjestöksi. YPG ei ole kuitenkaan uhannut Turkkia suorilla hyökkäyksillä.
"Venäjä ei puuttumussa konfliktiin"
Turkin hyökkäys on saanut voimakasta arvostelua, ja sen on pelätty eskaloivan Syyrian tilannetta entisestään.
