Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulvien painopiste on muuttamassa maalta kaupunkeihin – "Suurimmat sateet voivat voimistua 20 prosentilla"

10:00Uudellamaalla tulvahuippu osuu lähipäiville – Monia mökkiläisiä mietityttää, millainen tulva on luvassa omaan rantaanRankkasateet yleistyvät ympäri vuoden, mikä lisää hulevesitulvia kaupungeissa.
Julkaistu 28.04.2022 16:40

MTV UUTISET – STT

Lumipeitteen ohentuminen hillitsee kevättulvia. Rankkasateet yleistyvät ympäri vuoden, mikä lisää hulevesitulvia kaupungeissa.

Ilmastonmuutos aiheuttaa pikkuhiljaa muutoksia tulvien luonteeseen. Keväisin sulamisvedet vähentyvät lumipeitteen ohentuessa, mutta samalla sateet lisääntyvät ympäri vuoden.

Näin jokien tulviminen keväisin helpottaa pitkällä tähtäimellä, mutta samalla rankkasateiden aiheuttamien hulevesitulvien riski kasvaa kaupungeissa.

– Arvioidaan, että suurimmat sateet voimistuvat 20 prosentilla. Vaikutuksia ei ole kovin tarkkaan arvioitu, mutta on selvää, että hulevesitulvien riski kasvaa, sanoo Suomen ympäristökeskuksen tutkija Harri Myllyniemi.

Aiempaa lauhemmat säät lisäävät tulvia kesäisin, syksyisin ja talvisin. Esimerkiksi eteläisessä Suomessa lumet sulavat Myllyniemen mukaan talvisaikaan vähän väliä eivätkä yhdellä rysäyksellä keväällä.

Talvitulvat tulevat yleisemmäksi myös tulvista usein kärsivällä Pohjanmaalla. Jääpadot ovat kuitenkin ongelma myös talvitulvien yhteydessä.

– Vaikka sää lämpenee, joinakin talvina jää voi olla hyvinkin paksua. Se tietää ongelmia jääpatojen kanssa, Myllyniemi varoittaa.

Lumipeitteen ohentuminen vähentää tulvia myös Itä- ja Keski-Suomessa. Sen sijaan Lapissa vaikutus on monitahoisempi.

– Lapissa on sen verran kylmää, että ilmaston lämpeneminen ei tule vähentämään lunta sieltä lähivuosikymmeninä, vaan sateisuus lisää lumen määrää. Alkuvuosikymmeninä tulvat ovat näin kasvamaan päin, mutta sitten kun lämpeneminen voimistuu, kevättulvien merkitys pienenee, Myllyniemi arvioi.

Hulevesiongelmaan on olemassa erilaisia ratkaisuja

Tulvavahinkojen torjunnassa vallien rakentaminen on yksi tapa, mutta varsinkin hulevesitulviin pyritään Myllyniemen mukaan vaikuttamalla valuma-alueisiin eli pidättämään vettä.

Hän kertoo, että hulevesiongelmaan on olemassa erilaisia teknisiä ja luonnonmukaisia ratkaisuja. On hulevesipainanteita ja -altaita.

– Parkkipaikan tai pihan alla voi olla hulevesikasetti, johon rankkasateiden aikana kertyy vettä, ja sieltä sitä voidaan pikku hiljaa päästää pois, Myllyniemi sanoo.

Hän kertoo, että kaavoituksessa pitää olla nykyisin suunniteltuna, miten hulevettä pidätellään. Tulvariskialueita on kartoitettu eikä tulva-alueille saa rakentaa.

0:50Mitä tehdä, jos tulva katkaisee autosi tien?Katso vinkit videolta.

– Tieto on lisääntynyt ja maankäyttö muuttunut.

Helsingin yliopiston kaupunkiympäristöpolitiikan professori Sirkku Juhola arvioi, että ilmastonmuutoksen riskeistä tulvat ovat parhaiten tunnettuja.

Euroopan unionilla on tulvadirektiivi, jota Suomessa sovelletaan. Direktiivissä on ohjeistus, miten tulvariskialueet tunnistetaan. Kartoitetuille tulvariskialueille on suunniteltu erilaisia toimenpiteitä.

– Viranomaistaholta tämä on aika hyvin hallussa. Sitten kun mennään yksittäisen ihmisen tasolle, niin tietoisuus vaihtelee, Juhola sanoo.

Voimakkaat myrskyt voivat nostaa meriveden korkeutta

Ilmastonmuutoksen arvioidaan nostavan vähitellen merenpintaa napajäätiköiden sulaessa. Juholan mukaan Suomessa maaperän nousu hillitsee merenpinnan nousun vaikutuksia.

Hän kertoo, että merenpinnan mahdollinen nousu on otettu huomioon suurissa kaupungeissa melko hyvin. Rannikoilla on nostettu alimpaa rakennuskorkeutta, ja esimerkiksi Helsingissä on rakennettu rannoille kävelyteitä, jotka ovat itse asiassa tulvavalleja.

Ongelmana ovat kuitenkin voimakkaat myrskyt, jotka saattavat luoda hyökyaallon ja nostaa merenpintaa äkillisesti. Juholan mukaan tätä vaaraa ei ole otettu selkeästi tarkasteluun.

Lisää aiheesta:

Asiantuntija kertoo, miksi Euroopan kammotulvat eivät voisi toteutua Suomessa – nämä ovat pahimmat tulvariskialueetKylmyydestä helpotusta Pohjois-PohjanmaalleNyt tulvii, osassa maata jopa pahimmin 30 vuoteen: "Muutamat seuraavat päivät ovat kriittisiä" – näin riskialueella on syytä varautuaLuvassa vaihteleva tulvakevät: Näillä alueilla lienevät Suomen pahimmat paikatJoet ja järvet tulvivat Etelä-Suomessa – Ravinteet huuhtoutuvat pelloilta vesistöihinSuomessa on useita tulvariskialueita – vuonna 2007 rankkasadetulva aiheutti 20 miljoonan euron vahingot
TulvatIlmastonmuutosMyrskytKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tulvat
  • ti12:04
    Vietnam

    Vietnamissa satanut yli metrin, tuhansia evakuoitu ennätystulvista

  • 14.10.05:37
    Meksiko

    Yli 60 ihmistä kuollut Meksikon tulvissa – yhtä monta on yhä kateissa

  • 10.10.12:38
    Sää

    Katastrofi uhkaa suomalaisten syyslomakohdetta – Pekka Pouta: "Osa ihmisistä peloissaan"

  • 5.10.17:56
    Mount Everest

    Tuhat ihmistä jumissa Mount Everestillä rajuissa oloissa

  • 1.10.19:21
    Espanja

    Järkyttävä tulvakaaos Espanjan suosikkikohteissa – armeija hälytetty apuun