Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulosennuste povaa todellista trilleriä: "Erot ovat niin pienet, että ykköspaikka voi vielä muuttua"

2:50Åbo Akademin MTV Uutisille laatima tulosennuste on julkaistuNäin ennustetta arvioidaan!
Julkaistu 02.04.2023 20:48

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Åbo Akademin MTV Uutisille laatiman tulosennusteen mukaan SDP olisi voittamassa vaalit 20,2 prosentin kannatuksella. Kokoomus olisi toinen 19,9 prosentin kannatuksella ja perussuomalaiset kolmas 18,9 prosentin kannatuksella.

Ennuste ennustaa vaalien lopullista tulosta.

Tulosennuste on laskettu ennakkoäänien ja lähes 5 000 ihmisen kyselyn perusteella. Kyselyn virhemarginaali on kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa eli kolmen kärki mahtuu virhemarginaalin sisälle.

– Tämä on sinänsä tylsä tulos, että se mahtuu tilastolliseen virhemarginaaliin. Erot ovat niin pienet, että ykköspaikka voi vielä muuttua, MTV Uutisten vaaliasiantuntija Kimmo Grönlund kertoo.

– Kun ajatellaan miten normaalisti käy ennakkoäänestämisestä lopulliseen vaalitulokseen, niin SDP menettäisi asemiaan, kokoomus pysyisi ja perussuomalaiset vähän korkeammalla. Voihan olla, niin kuin Sanna Marin arvioi, että hänen äänestäjänsä ovat olleet nuorempina tänään liikkeellä, että SDP olisi pystynyt mobilisoimaan äänestäjät, Grönlund jatkaa.

Lue lisää: Tulosennuste: SDP 20,2%, kokoomus 19,9%, PS 18,9%

MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki sanoo, että kärki on hyvin tasainen.

– Suurin mielenkiinto kohdistuu kokoomuksen ja SDP:n keskinäiseen järjestykseen. Mutta kyllä perussuomalaiset ennusteessa niin lähellä on, että kaikki on vielä mahdollista, Lehtimäki kertoo.

Uutista korjattu 3.4. 20.21: Tekstissä mainittiin alun perin, että tulosennuste on laskettu ennakkoäänien ja lähes 4 000 ihmisen kyselyn mukaan. Luku oli virheellinen. Oikea luku on lähes 5000.

Korjausta täsmennetty 4.4. klo 14.00: Verkossa toteutettavaa kyselyä varten äänestämisestä kysyttiin noin viideltä tuhannelta ihmiseltä, joista kyselyyn vastasi 3975 ihmistä.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa vaali-iltaa hetki hetkeltä

Lisää aiheesta:

Gallup: Helsingin voimasuhteet menossa rajusti uusiksiNäin käy EU-vaaleissa: Hyvin tasainen neljän puolueen rintama kokoomuksen ja SDP:n takanaMiksi tulosennuste ei ennustanut vaalien kärkikolmikkoa oikein? – Professori Kimmo Grönlund: "Harmittaa"Vaaliyhteenveto: "Kansa antoi rukkaset tälle hallitukselle" – tämä on todennäköisin pohja uudelle hallitukselleMiksi gallupit eivät pitäneet paikkaansa vaaleissa? "Sohva on perussuomalaisen suurin vihollinen"Ylen ennuste: Kokoomus voittamassa, SDP ja keskusta perässä
EduskuntavaalitKokoomusSDPPerussuomalaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskuntavaalit
  • 21.5.05:43
    Perussuomalaiset

    Perussuomalaiset romahtivat HS:n gallupissa – SDP jatkaa nousuaan

  • 14.4.15:12
    Vaalit 2025

    Antti Lindtman juhli vaalivoittoa, lähetti terveiset Orpolle ja Purralle: "Viisas hallitus on valmis"

  • 11.4.16:22
    Politiikka

    Oppositio kasvattanut suosiotaan Ylen eduskuntavaalikyselyssä

  • 3.2.16:12
    Politiikka

    Hjallis Harkimo lähtee Helsingin pormestariehdokkaaksi ja ryhtyy kuntavaaleissa vaaliliittoon

  • 28.09.202416:28
    Politiikka

    SDP tekee välikysymyksen palkkamallista – Lindtman: Hoitajille luvassa porstua tai ikuinen kuoppa