Aiemmin Trump on vihjaillut Powellin potkuilla.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ryöpytti taas maan keskuspankin Fedin pääjohtajaa Jerome Powellia torstaina. Trumpin mielestä Powell on "hölmö", kun keskuspankki ei laskenut ohjauskorkoaan keskiviikkona.
Fed päätti keskiviikkona yksimielisesti jättää ohjauskorkonsa entiselle tasolleen 4,25–4,5 prosentin vaihteluväliin.
Keskuspankki varoitti samassa yhteydessä, että työttömyyden kasvun ja inflaation kiihtymisen riskit ovat kasvaneet. Tällä todennäköisesti viitattiin Trumpin määräämien tuontitullien vaikutuksiin.
Trump on halunnut, että Fed laskisi ohjauskorkoaan talouskasvun piristämiseksi. Hän käytti torstain vuodatuksessaan Truth Social -viestipalvelussa Powellista jälleen pilkkanimeä "liian myöhään", mikä viittaa siihen, että presidentin mielestä keskuspankki on sekä nostanut että laskenut korkojaan jälkijunassa.
Trumpin mukaan öljyn ja ruuan hinta on laskenut ja inflaatiota ei ole käytännössä lainkaan, minkä vuoksi koronlaskua ei tarvitsisi aristella.
Keskuspankki ja monet asiantuntijat ovat olleet huolissaan siitä, että Trumpin hallinnon tullipolitiikka kiihdyttää inflaatiota ja samaan aikaan hidastaa kasvua.
Keskuspankin rahapolitiikan tehtävänä on pitää inflaatio ja työttömyys kurissa. Yhdysvaltain Fed on riippumaton presidentistä, mutta Trump on haastanut merkittävällä tavalla keskuspankin itsenäisyyttä.
