Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump kutsui Saudi-Arabiaa tärkeäksi liittolaiseksi Khashoggin murhasta huolimatta – Kongressiedustaja puolustaa, koska "toimittajia katoaa kaikkialla"

0:19Kongressiedustaja puolustaa Trumpia Khashoggi-kysymyksessä:"Toimittajia katoaa joka paikassa"
Julkaistu 05.12.2018 20:43

Sami Lindfors

sami.lindfors@mtv.fi

Republikaanien kongressiedustaja sanoo, että Yhdysvaltojen on pakko tasapainotella ihmisoikeuksien ja maiden suhteiden kanssa.

Republikaanien kongressiedustaja Chris Stewart kohautti CNN:n haastattelussa puolustamalla presidentti Donald Trumpin Saudi-Arabia-kantaa sillä, että toimittajia katoaa maassa koko ajan ja sitä tapahtuu muuallakin.

Lue myös: Khashoggin Whatsapp-viestit julkisuuteen: Nimitti kruununprinssiä pedoksi – "Puhelimeni hakkerointi oli tärkeä syy siihen, että hän kuoli"

Muun muassa Washington Postille kirjoittanut sauditoimittaja Jamal Khashoggi murhattiin Saudi-Arabian konsulaatissa Turkin Istanbulissa lokakuun alussa. Esimerkiksi Yhdysvaltain tiedustelupalvelu CIA on todennut, että murhan takana on Saudi-Arabian kruununprinssi Muhammad Bin Salman.

Trump on todennut Saudi-Arabian olevan maan "tärkeä liittolainen", vaikka Khashoggin murha on "kamala asia".

Myös Meksikossa ja Kiinassa kuolee toimittajia

Stewart ihmetteli sitä, että juuri Khashoggin murhaan on takerruttu niin suuresti, vaikka maassa katoaa toimittajia koko ajan. Hän myös totesi, että Yhdysvalloilla on hyvät suhteet esimerkiksi Meksikoon ja Kiinaan, missä myös katoaa toimittajia jatkuvasti.

Stewart kirjoitti haastattelun aiheuttaman kohun jälkeen Twitterissä, ettei Yhdysvallat kuitenkaan voi painaa vastaavia tapauksia villaisella, vaan väkivallan käytöstä pitää olla seurauksia.

Hän kirjoitti, että kansainvälinen politiikka on tasapainoilua maiden välisten suhteiden ylläpitämisen ja ihmisoikeuksien puolustamisen välillä.

Lisää aiheesta:

Saudi-Arabia kiistää Yhdysvaltojen raportin: Kruununprinssi ei hyväksynyt toimittaja Khashoggin murhaaMay keskusteli Saudi-Arabian kruununprinssin kanssa Khashoggin murhasta ja vaatii avointa tutkintaa Trump ei näe tarvetta sauditoimittajan murhaan liittyville lisätutkimuksille: "Lähi-itä on säälimätön ja vihamielinen paikka"Konsulaatissa murhatun sauditoimittajan puoliso pettyi Yhdysvaltoihin – "Trumpin hallinto epäonnistui" Pompeo tapaa Saudi-Arabian kruununprinssin ja ottaa puheeksi Khashoggin kuoleman – lokakuussa tapetun toimittajan ruumista ei ole vieläkään löytynytTrump ei ole tyytyväinen selitykseen Khashoggin kuolemasta, useat maat boikotoivat Saudi-Arabian investointitapahtumaa
Jamal KhashoggiMuhammad bin SalmanYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Jamal Khashoggi
  • 08.09.202316:42
    Sanna Marin

    Tony Blairin konsultointi on noussut Britanniassa otsikoihin useasti

  • 07.04.202211:45
    Oikeudenkäynnit

    Turkki siirsi Jamal Khashoggin murhan oikeuskäsittelyn jatkon Saudi-Arabiaan

  • 08.12.202115:58
    Ranska

    Ranska vapautti toimittaja Khashoggin murhasta epäiltynä pidätetyn miehen

  • 07.12.202123:59
    Ranska

    Ranskalaismedia: Jamal Khashoggin murhasta epäilty pidätettiin Pariisissa – oli nousemassa lennolle Saudi-Arabiaan

  • 02.03.202113:46
    Media

    Toimittajat ilman rajoja haastoi Saudi-Arabian kruununprinssin oikeuteen Jamal Khashoggin murhasta