Tornion Pallo 47:n pitkä kuiva kausi jalkapalloilun Veikkausliigassa katkesi komeasti Lahdessa. Peräti kahdeksan liigaottelua maaleitta pelannut Tornio voitti FC Lahden peräti 4-1 (3-1). Ottelun sankari oli kolme maalia laukonut Pekka Kainu.
Pelin henki oli ennalta tiedossa. Lahti pyrki pyörittämään peliä ja vieraat panostivat vastahyökkäyksiin.
- Makealta tuntuu, sillä meiltä on isketty päät painuksiin. Nyt annoimme Lahden pyörittää ja keskityimme oman päädyn peliin. Vastaiskut lähtivät hyvällä itseluottamuksella ja paikkoja riitti myös missattavaksi, sanoi Tornion valmentaja Kari Vaalto.
Vieraat olisivat voineet tehdä jopa pari maalia enemmän, sillä FC Lahden puolustus oli alusta alkaen sekaisin. Osasyynä ovat loukkaantumiset. Lasse Lagerblom loukkasi edellisen illan harjoituksissa nivusensa ja on taas sivussa. Jarkko Koskinen oli kokoonpanossa, mutta polvi ei vielä ole täysin kunnossa.
Lahden valmentaja Harri Kampman joutui pudottamaan keskikentällä mainiosti pelanneen Ville Taulon toppariksi.
- Saimme mahdollisimman huonon alun. Joskus ei onnistu mikään, pahoitteli Kampman.
Peliä oli pelattu vain minuutti, kun Kainu laukoi rangaistuspotkusta avausmaalin. Tornion toisen maalin teki Kyle Patersson, joka muodosti yhdessä Kainun ja Jarno Tenkulan kanssa vieraiden vaarallisimman kolmikon.
FC Lahti - TP-47 1-4 (1-3)
1. Pekka Kainu 0-1 rp.
19. Kyle Patersson (Tommy Torvikoski) 0-2
22. Kari Arkivuo (Tommi Kautonen) 1-2
32. Pekka Kainu (Jarno Tenkula) 1-3
75. Pekka Kainu (Jarno Tenkula) 1-4
FC Lahti:
Michal Slawuta (v), Antti Pehkonen (v), Tommi Vartiainen (72. Matti Lähitie), Niko Leppänen, Toni Järvinen, Tommi Kautonen, Rafael, Kari Arkivuo, Joonas Siikala (46. Mikko Hauhia), Mika Kottila (72. Jonne Kemppinen), Ville Taulo.
TP-47:
Janne Henriksson, Jukka Hakala (V), Graig Dean, Joonas Ikäläinen (v), Sakari Hiukka, Jarno Tenkula (83. Valeri Tsyganenka), Tommy Torvikoski (68. Juha Saario), Ville Pekkanen, Pekka Kainu, Kyle Patersson, Jaakko Isteri.
Erotuomari: Heikki Pajunen.
Yleisöä: 2213.
(MTV3-STT)