Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiina auttoi Dubain prinsessa Latifaa: Ystävä yhä mystisesti kateissa – nyt Tiinalle itselleen asetettu Interpolin korkean tason pidätysmääräys

2:20Dubain prinsessan auttajaa Tiina Jauhiaista uhkailtiin vielä Suomessa
Julkaistu 16.08.2018 06:46
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Maaliskuussa 2018 Dubain prinsessa Latifaa pakenemaan auttanut suomalainen Tiina Jauhiainen kertoo, ettei prinsessasta ole edelleenkään havaintoja. Apuun on kutsuttu YK ja kansainvälisiä ihmisoikeusjärjestöjä.

Lue lisää:  Erikoishaastattelu: Dubain prinsessan pakoyritys päättyi laukauksiin ja suomalaisnaisen kauhujen viikkoihin: 20-tuntisia kuulusteluja – "Sulje silmäsi, sinut ammutaan"

Suomalainen Tiina Jauhiainen vastaa puhelimeen hiukan epäillen.

– Odota, pitää tarkistaa asianajajalta, kuinka paljon saan tämänhetkisestä tilanteesta kertoa, hän toteaa haastattelupyynnöstä.

Maaliskuussa Dubain prinsessa Latifaa pakomatkalla auttanut Jauhiainen kertoo kaiken olevan edelleen hyvin sekaisin.

Kansainvälistäkin mediahuomiota saanut tapaus on monen valtion välinen sotku, johon ei ole vieläkään saatu ratkaisua. Jauhiainen on erityisen varovainen siitä, mitä uskaltaa asiasta nyt sanoa.

Kanteet vireillä Intiassa ja Yhdysvalloissa

Vireillä ovat kanteiden nostamiset sekä Intiassa että Yhdysvalloissa.

Jauhiainen kertoo, että aika prinsessan katoamisen jälkeen on käytetty erilaisten todistusaineistojen keräämiseen oikeuskäsittelyn nopeuttamiseksi.

– YK:n tahdonvastaisten katoamisten työryhmä on ottanut asian käsiteltäväkseen ja he ovat ottaneet yhteyttä sekä Intiaan että Arabiemiraatteihin. Syyskuussa saamme tietää YK:n jatkotoimenpiteistä Latifan tapauksen hyväksi, Jauhiainen toteaa.

Latifa Al Maktoum - Escape from Dubai 2Prinsessa Sheika Latifa Al Maktoumi siepattiin pakoveneestä maaliskuussa 2018.

Viimeisin havainto maaliskuulta

Viimeksi Jauhiainen on nähnyt ystävänsä Dubain prinsessa Sheika Latifa Al Maktoumin neljäs maaliskuuta, kun pakomatkalla ollutta naista tulivat hakemaan sekä Intian että Arabiemiraattien aseistetut viranomaiset.

Tämän jälkeen prinsessasta ei ole kuulunut mitään.

– Moni epäilee, onko hän enää edes elossa, mutta itse uskon, että hän on vangittuna jossain päin Arabiemiraatteja, Jauhiainen toteaa.

Suomalainen uskoo saavansa ainakin joihinkin kysymyksiin vastauksen viimeistään oikeuskäsittelyn aikana.

Sitä ennen ei auta kuin odottaa paikallaan. 

Interpolin pidätysmääräys voimassa

Jauhiaisen paikallaan olosta huolehtivat Arabiemiraattien viranomaiset omakätisesti.

Nainen kertoo, että hänet on ilmoitettu Interpolin punaisen määräyksen listalle maan viranomaisten toimesta. Kyseessä on Interpolin vakavimman tason etsintäkuulutus, joka voi johtaa pidätykseen heti lentokentällä.

– Yritin aiemmin hankkia viisumia Australiaan, josta minulle kerrottiin, että Arabiemiraatit ovat merkanneet minut rikolliseksi.

Ilmoituksen jälkeen Jauhiainen on pyrkinyt purkamaan Interpolin merkintää.

Siihen menee kuitenkin Jauhiaisen asianajajan mukaan vähintään kolmesta yhdeksään kuukautta, sillä suomalaisen on toimitettava Interpolille suuri määrä todistusaineistoa tukemaan syyttömyyttään.

Isossa-Britanniassa ei välitetä Interpolista

Yllättäen Interpolin punaisesta merkinnästä ei kuitenkaan ole välitetty Isossa-Britanniassa.

Jauhiainen matkustaa siis Englannin ja Suomen välillä yrittäen hoitaa kaikkea aina haastatteluista kansainvälisten ihmisoikeusjärjestöjen kanssa toimimiseen ja todisteiden keräämiseen asti.

– Arabiemiraatteihin en voi koskaan enää palata, enkä kyllä usko, että olisi kovin järkevä päätös sinne edes yrittää takaisin, hän naurahtaa.

Tiina, 41, katosi DubaistaTiina Jauhiainen oli prinsessa Latifan ystävä ja personal trainer.

Toivoa on yhä, eikä mikään kaduta

Matka prinsessa Latifan katoamisen jälkeen on ollut kaikille osapuolille pitkä ja raskas. Välillä tarvotaan juoksuhiekassa, mutta Jauhiaista ei kaduta mikään.

– Pakomatkalle lähtö ei kaduta minua, mutta välillä mietin, että mitä olisin voinut tehdä eri tavalla. Toisaalta spekuloiminen ei auta enää, hän toteaa.

Toiveita prinsessan löytymiselle on yhä.

– Uskon, että YK:n ja kansainvälisten ihmisoikeusjärjestöjen painostuksella asia etenee johonkin suuntaan, kyseessä on kuitenkin kaksi YK:n jäsenmaata. Joku vastaus on saatava siihen, missä Latifa on.

Lisää aiheesta:

"Prinsessa ilman mitään oikeuksia": Suomalaisystävä pelkää yhä kateissa olevan Dubain Latifan olevan lääkittynä 20 vuotta vangittuna olleen siskonsa tapaanPrinsessa Latifa on elänyt jo kolme vuotta vankina: Amnestyn toiminnanjohtaja kertoo, miksi tilanne on "hirvittävän vaikea"Tiina viestitteli kidnapatun prinsessa Latifan kanssa ja auttoi salakuljettamaan tälle puhelimen – nyt hän pelkää, että prinsessalle on tapahtunut jotain pahaaDubain prinsessaa ei ole nähty julkisuudessa yhdeksään kuukauteen – hovin tiedote vakuuttaa kaiken olevan hyvin, mutta apuri epäröi: "En ole varma, onko hän elossa"Erikoishaastattelu: Dubain prinsessan pakoyritys päättyi laukauksiin ja suomalaisnaisen kauhujen viikkoihin: 20-tuntisia kuulusteluja – "Sulje silmäsi, sinut ammutaan"UM vahvistaa: Dubaissa kadonnut Tiina on matkalla Suomeen – Järjestö: "Saatettu pitää vankilamaisissa olosuhteissa"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:53
    Sää

    Talven pakkasennätys rikki: Kittilässä –30,3 astetta!

  • Eilen20:39
    Muutosneuvottelut

    Talousvaikeuksissa rypevä Keski-Suomen hyvinvointialue vähentää lähes 500 työtehtävää

  • Eilen19:40
    Sudet

    Lampuri Pepin painajaisyö: Sudet raatelivat lähes koko lammaslauman – "Jatkuva pelkotila päällä"

  • Eilen19:24
    Journalismi

    MTV Uutisten toimittajalle Päivi Mäki-Petäjälle Tiedon harava -palkinto: "Maailman tärkeimpiä aiheita"

  • Eilen17:48
    Politiikka

    Vihreät peruisi leikkauksia miljardeilla, tilalle veronkiristyksiä