Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Terveisiä Tanskasta

Julkaistu 08.10.2008 18:55

T.i.l.a. vieraili Kööpenhaminassa tutustumassa tanskalaiseen muotoiluun ja kansainvälisesti ehkä tunnetuimman tanskalaisen suunnittelijan, Arne Jacobsenin, tuotantoon. Jacobsenin Egg ja Swan tuolit ovat olleet Friz Hansenin tuotannossa jo 50 vuotta ja Seiska –tuolia on valmistettu yli 7 miljoonaa kappaletta.

Fritz Hansenin historia alkaa vuodesta 1872, jolloin 25-vuotias puuseppä, Fritz Hansen, jätti kotikylänsä Nakskovin muuttaakseen Kööpenhaminaan ja aloittaakseen pienimuotoisen huonekalubisneksen.

Virallisesti huonekaluteollisuuden katsotaan alkaneen 1885, ja kun Fritz Hansen juuri ennen vuosituhannen vaihdetta siirsi yrityksensä vetovastuun pojalleen Christian Hansenille, Fritz Hansen oli jo tunnettu laaduntekijä ja tae Tanskassa. Siitä osoituksena muun muassa kilpailuvoitto, jossa haettiin tuolia Parlamenttiin ja Kööpenhaminan kaupungintaloon. Martin Nyropin Townhall tuolista, tuli myös ensimmäinen varsinainen ulkopuolisen arkkitehdin kanssa toteutettu työ.

1900-luku toi Fritz Hansenille sellaiset suurnimet kuin Arne Jacobsen, Poul Kjaerholm ja Hans J.Wegner – ja loppu onkin muotoilumenestyksen historiaa. Viime vuodet yritys on elänyt suurta nousun aikaa ja tämän päivän suunnittelijoita ovat mm. Kasper Salto ja Morten Voss.

Lisätietoa www.fritzhansen.com

Alla lisää Fritz Hansenin tuoleja:

Lisää aiheesta:

Tuore raportti paljastaa yllättäviä eroja pohjoismaalaisten ruokavalioissaParhaat piparkakkutalovinkit: Jouluttaja Riikka neuvoo, kuinka helposti teet "vihreää sammalta"Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaanVantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"Auttaako peräpukamavoide oikeasti silmäpusseihin? Näin voi käydä someniksiä testaavalleVappu Pimiä hankkii aina yhden valmisruoan joulupöytäänsä: "Niin hyvä, ettei ole mitään järkeä"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 16:54
    Ruoka

    Tuore raportti paljastaa yllättäviä eroja pohjoismaalaisten ruokavalioissa

  • 16:42
    Jouluruoka

    Parhaat piparkakkutalovinkit: Jouluttaja Riikka neuvoo, kuinka helposti teet "vihreää sammalta"

  • 14:02
    Liikenneturvallisuus

    Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaan

  • 11:46
    Asuminen

    Vantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"

  • 08:15
    Lääkkeet

    Auttaako peräpukamavoide oikeasti silmäpusseihin? Näin voi käydä someniksiä testaavalle