Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tehy: Terveyspalvelujen toimivuus koetuksella tänä kesänä

Tehyn mukaan hieman yli puolet hyvinvointialueiden luottamushenkilöistä arvioi, että toimintaa suljetaan tai supistetaan yhtä paljon kuin viime kesänä.
Tehyn mukaan hieman yli puolet hyvinvointialueiden luottamushenkilöistä arvioi, että toimintaa suljetaan tai supistetaan yhtä paljon kuin viime kesänä.All Over Press
Julkaistu 09.06.2025 08:34

MTV UUTISET – STT

Monet luottamushenkilöistä ovat huolissaan hoitajien jaksamisesta.

Sosiaali- ja terveyspalvelujen toimivuus on tänä kesänä koetuksella säästöpaineiden takia. Sijaisia rekrytoidaan vähemmän, mikä lisää olemassa olevan henkilöstön työtaakkaa, toteaa sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattiliitto Tehy.

Tehyn mukaan hieman yli puolet hyvinvointialueiden luottamushenkilöistä arvioi, että toimintaa suljetaan tai supistetaan yhtä paljon kuin viime kesänä. Toimintaa suljetaan tai supistetaan yleisimmin 2–4 viikon ajan. Tehyn mukaan positiivista on se, että tilanne ei ole huonontunut viime kesästä.

Pulaa on erityisesti sairaanhoitajista ja lähihoitajista. Tehyn mukaan myös työntekijöiden halukkuus joustaa työvuoroissa on vähentynyt. Kuormittaviksi koetaan toistuvat työvuoromuutokset, henkilöstön alimitoitus ja puutteellinen perehdytys.

Hoitajia ei Tehyn mukaan edelleenkään ole tarpeeksi vaan sijaisten rekrytointeja rajoitetaan tarkoituksellisesti. Monet luottamushenkilöistä ovat huolissaan hoitajien jaksamisesta.

– Yt-neuvotteluiden aiheuttama epävarmuus ja sijaisrekrytointien rajoittaminen lisäävät työn kuormittavuutta ja heikentävät potilasturvallisuutta. Olen todella huolissani hoitajien jaksamisesta, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen tiedotteessa.

Työn kuormitus ja epävarmuus haasteena

Sijaispulasta huolimatta suurin osa sosiaali- ja terveysalan työntekijöistä saa Tehyn mukaan pitää kesälomansa tavalliseen tapaan.

– On hyvä asia, että työntekijät näyttäisivät voivan pitää kesälomia jopa edellistä kesää enemmän, sanoo Rytkönen.

Tehyn selvityksen mukaan sosiaali- ja terveysalan henkilöstö kokee kesällä kaikkein suurimmaksi haasteeksi työn kuormituksen ja epävarmuuden. Tehyn mukaan tilanne vaatii erityishuomiota, jotta palvelujen laatu, potilasturvallisuus ja työntekijöiden hyvinvointi voidaan turvata.

Tehyn selvitykseen vastasi 140 luottamusedustajaa ja luottamusmiestä. Heistä 46 edusti hyvinvointialueita, 60 yksityisiä sosiaali- ja terveyspalveluita ja 34 edusti varhaiskasvatusta.

Selvitys tehtiin huhti–toukokuussa. Kesäajalla tarkoitetaan selvityksessä toukokuun 1. päivän ja elokuun 31. päivän välistä aikaa.

Lisää aiheesta:

Hoitajaliiton tuore puheenjohtaja huolissaan hoitajamitoituksen laskemisesta: "Äärirajoille venymisiä tulee lisää"Yli 90 prosenttia nuorista hoitajista harkitsee alanvaihtoa, kertoo Tehyn kyselyTehy varoittaa: "Ennätysmäisen vakava" hoitajapula kesällä – hoitajia houkutellaan ylitöihin rahallaHoitajille tehdyt kyselyt paljastavat: Työhyvinvointi on edelleen laskussa – nämä ovat syyt tulosten taustallaHoitoalalla kytee joukkopako: kolme neljästä hoitajasta on harkinnut alanvaihtoa viimeisen vuoden aikana – "Ongelmiin tulee puuttua välittömästi"Työterveyslaitos: Soten venyminen heikentänyt alan työntekijöiden hyvinvointia – yhä useampi pitää työtään kuormittavana
Terveys ja hyvinvointiSoteKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 06:34
    Nukkuminen

    Tingitkö yöunistasi? Ei kannattaisi – tätä kaikkea univaje voi aiheuttaa

  • Eilen18:02
    Seksuaalisuus

    Laura Allonen julkaisi itsestään alastonkuvan: "Tässä on intersukupuolinen keho"

  • Eilen15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • Eilen15:36
    Liiga

    SM-liigan ottelutapahtumiin muutos – voimassa toistaiseksi

  • ti20:33
    Tekoäly

    Itsetuhoisten keskusteluun tekoälyn kanssa puututaan vihdoin – näin ChatGPT puuttuu hätään