Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanskalaisen lastensarjan sankarilla on maailman suurin penis – sarjasta karmea kritiikkivyöry mutta myös tukea: "Lapset tajuavat"

Imago images / Dean Pictures/ All Over Press
Julkaistu 05.01.2021 18:35

MTV UUTISET – STT

Tanskalaisen lastensarjan päähenkilöllä John Dillermandilla ei ole supervoimia, mutta sen sijaan hänellä on maailman suurin penis.

Vaikka Tanska onkin tunnettu vapaamielisyydestään, sarja on herättänyt kritiikkiä. Etuveitikkansa kanssa koomisiin tilanteisiin joutuva Dillermand on seikkailut Ramasjang-lastenkanavalla jo 13 jakson verran. Katselukertoja jaksot ovat keränneet 140  000.

–  Olemme tunnistaneet sarjaa tehdessämme pikkulasten loputtoman uteliaisuuden kehoihinsa ja sukuelimiinsä, perusteli valtiollinen DR-yhtiö.

Kaikkia Dillermandin letkeä letku ei ole miellyttänyt. Tanskan kansanpuolueen riveistä europarlamenttiin ponnistaneen Morten Messerschmidtin mukaan julkisia varoja ei pitäisi käyttää jortikkasarjan tuotantoon.

Lasten kehityksen asiantuntijan Sophie Munsterin mukaan sarjan arvostelijat ovat väärässä.

–  Peniksen koko on kasvatettu niin valtavaksi, että lapset tajuavat sen olevan vitsi.

Lisää aiheesta:

Penismiehen luoja ja psykologi puolustelevat härskiä animaatiota – tanskalaisvanhempien valitus kaikuu kuuroille korvilleSamaa sukupuolta olevien piirroshahmojen häät olivat liikaa – lastenohjelman jaksoa ei näytetä Onko tässä parlamenttivaalien erikoisin tempaus? Tanskalaispoliitikko osti mainostilaa suositulta pornosivustolta: "Pitää olla siellä, missä äänestäjät ovat"Paavo Pesusieni täytti 20 vuotta – missä piilee syy huippusuosioon?Nyt on härskiä! Lapsille suunnattu nukke villitsee somessa – kuvan nähtyäsi ymmärrät syynRuotsalaisen tv-kanavan moka naurattaa maailmalla – politiikkojen istunnossa lastenohjelman eeppiset tekstitykset
LapsetTanskaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 12.9.14:15
    Liikunta

    Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan

  • 12.9.08:25
    Sosiaalinen media

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • 11.9.09:55
    Ukrainan sota

    Presidenttipari vierailee Kiovassa – Suzanne Innes-Stubb MTV:lle: Venäjän hyökkäyssota rikkoo pahoin lasten oppimista

  • 11.9.06:08
    Helsinki

    Äidin pahin painajainen: Taapero karkasi päiväkodista, eikä sitä edes huomattu

  • 10.9.20:27
    Poliisi

    Oulun poliisi pelasti seepran somen avulla