Suomessa on viisi valtion koulukotia, joissa on yhteensä 11 erityisen huolenpidon osastoa ehoa. Useita kertoja eholla ollut Linda kuvailee osastoa vankilaksi.
Näillä eho-osastoilla on vaikeasti oireilevia lapsia ja nuoria, jotka ovat iältään 12–17 vuotta.
Erityisen huolenpidon osastolle päätyvät nuoret vaarantavat vakavasti käytöksellään omaa kasvuaan ja kehitystään tai terveyttään eivätkä he ole muulla tavoin hoidettavissa.
– Meillä järjestetään hoitoa vaativammille nuorille, jotka tarvitsevat pysäytystä tai lyhyen jakson, jolla pystytään vaikuttamaan nuoren käyttäytymiseen, Sairilan koulukodin erityisen huolenpidon osaston tiiminvetäjä Jani Jämsä kertoo Rikospaikan haastattelussa.
– Eho-jakso on aika voimakas toimenpide. Ovet laitetaan lukkoon ja nuorelta viedään käytännössä kaikki yhteydenpitomahdollisuudet.
Eho-osastolla nuorilta viedään oma puhelin pois eivätkä he saa liikkua yksin ilman aikuista mihinkään.
Useita kertoja eholla
Jokaisella eho-osastolla on neljä paikkaa, mutta niitä tarvittaisiin kipeästi lisää. Jonossa on tällä hetkellä 50 nuorta odottamassa pääsyä erityisen huolenpidon osastolle.
Eholle nuoria sijoitetaan lyhyemmäksi ajaksi kuin muihin lastensuojelun yksiköihin.
