Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tänä jouluna ruokahävikkiä syntyi tuotteesta, josta povattiin joulupöydän hittiä – "Tuotteen hintaa alennettiin jo ennen joulua"

7:34Kaupat pyrkivät jouluruoasta eroon nyt suurilla alennuksilla –"Ei ole koskaan jäänyt yhtään kinkkua käsiin"
Julkaistu 27.12.2019 14:54
Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Helsingissä kauppakeskus Kaaressa sijaitsevaan tavaratalo Prismaan tilattiin tänä vuonna myyntiin noin 2 500 joulukinkkua. Ensimmäiset niistä käytiin ostamassa jo marraskuussa ja joulupyhien jälkeen lähes kaikki oli myyty.

Perjantaina iltapäivällä pakastealtaassa makasi enää 200-300 kinkkua.

– Nämä eivät varmasti jää myymättä. Kinkku on meille äärimmäisen kiitollinen tuote. Kun hintaa vähän alennetaan, loputkin ovat päivässä myyty. Ei ole koskaan jäänyt yhtäkään joulukinkkua käsiin, totesi Kannelmäen Prisman johtaja Ilkka Riiali perjantaina aamupäivällä.

Riialin mukaan kaupalle syntyy joulutuotteista ruokahävikkiä 1-2 prosenttia. Kiloissa se tekee 1 000–1 500.

– Kilomääräisesti joulu saattaa tehdä ruokahävikkiin pienen piikin koko kuukauden tilastossa, sillä haluamme varmistaa, että saatavuus on joulun aikaan äärettömän hyvä. Siksi myös hävikkiä saattaa syntyä enemmän. 

Yleensä hävikkiä syntyy leivästä, joka pysyy tuoreena suhteellisen vähän aikaa. 

– Leipä on sellainen tuote, mitä jää väkisin hävikkiin ja sitä jaetaan esimerkiksi Hurstin ja Pelastusarmeijan kautta eteenpäin. Myös hedelmistä ja vihanneksista syntyy automaattisesti hävikkiä.

Joululaatikoista esimerkiksi bataattilaatikkoa notkui kaupan hyllyllä vielä perjantaina runsaasti – muutama sata rasiaa.

– Kuvittelimme, että bataattilaatikosta tulee tämän joulun hitti, mutta niin ei käynyt. Tuotteen hintaa alennettiin jo ennen joulua, mutta siltikin sitä on vielä jäljellä. Bataattilaatikkoa saattaa jäädä vielä hyväntekeväisyysjärjestöille – epäilen, etteivät kaikki mene kaupaksi.

Riialin mukaan joulun sesonkisuklaiden osalta harvoin ollaan ”pulassa”. Loputkin suklaat saadaan myytyä viimeistään alennuksella.

– Joulusuklaista ei ole varmaan koskaan tullut hävikkiä, se on perinteinen herkku. 

Lisää aiheesta:

"Ei kehtaa pitää myynnissä täyteen hintaan" – loimaalaiskauppa taklaa hävikkiä "euron laareilla"Jouluruokaa halvalla – hitti-ilmiö vyöryy nyt joulupöytäänkinOstatko sinäkin? Nämä ovat suosituimmat punalapputuotteet K- ja S-ryhmien kaupoissaVuosi sitten Lidlin ruokaosastolla tehtiin oleellinen muutos ja syntyi kahden euron hittituote: "Nähdään fiksuna tekona ilmaston ja lompakon puolesta"Joulukuu on edelleen ylivoimainen myyntikuukausi kaupoille – Black Friday vei kuitenkin veronsa: "Marraskuun tempaukset ovat laskeneet joulun myyntipiikkiä"Pelastusarmeijan saaman ruoka-avun määrä on vähentynyt – jaettavaa jää vähemmän kauppojen hävikkiruokakampanjoiden takia
JouluKauppaRuokaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 12.2.17:12
    Rikosepäilyt

    Yle: Poliisilla rikosepäily Lucia-neitoon kohdistuneista vihaviesteistä

  • 31.1.14:24
    Rasismi

    Rasismikohu kääntyi parhain päin: Lucia-keräykseen lahjoitettiin ennätyspotti

  • 18.1.06:47
    Antero Mertaranta

    Antero Mertaranta sai mystisen paketin katsojalta ja riemastui: "Voit olla varma, että nukun tämän kanssa"

  • 16.1.05:45
    Väkivaltarikokset

    Perheen kauhunhetket Nousiaisissa: Moottorisahamies hyökkäsi verisin seurauksin kotiin jouluyönä