Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tampereella kerätään generaattoreita Ukrainaan – "Tuemme Kiovaa jatkossakin"

2:19Ukrainalaisten sähköpulaa lievittämään on pystytetty 17 000 avustustelttaaKatso video: Ukrainalaisten sähköpulaa lievittämään on pystytetty 17 000 avustustelttaa
Julkaistu 01.02.2023 17:52

MTV UUTISET – STT

Tampereen kaupunki kerää generaattoreita ja aggregaatteja ystävyyskaupunki Kiovalle. Laitteet voivat olla käytettyjä, mutta niiden tulee olla toimivia.

Kaikista lahjoituksista tarvitaan perustiedot, kuten ulkomitat, paino sekä maininta siitä, onko kyseessä uusi vai käytetty laite.

–  Tampere ja tamperelaiset ovat tukeneet ystävyyskaupunkiamme Kiovaa viimeisen vuoden ajan monella tavalla, ja tuemme Kiovaa jatkossakin. Nyt osallistumme EU:n yhteiseen kampanjaan, sanoo pormestari Anna-Kaisa Ikonen tiedotteessa.

Luen myös: MTV Uutiset tutustui "taipumattomuuden pisteisiin" – näin luovasti Ukraina on oppinut selviytymään sähkökatkoista

Kyse on Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan ja Eurocities-verkoston hallituksen puheenjohtajan Dario Nardellan yhdessä lanseeraama kampanja, jonka tavoitteena on toimittaa Ukrainaan generaattoreita.

Tampereen kampanjaan osallistuvia pyydetään ottamaan yhteyttä kansainvälisten asioiden päällikköön Satu Vuoriseen, joka on keräyksen yhteyshenkilö.

Keräysaika on 6.–28. helmikuuta.

Lisää aiheesta:

Ukraina ei selviä talvesta ilman tätä asiaa: "Tilanne erittäin kriittinen"Kuusi täysvarusteltua ambulanssia matkaa parhaillaan Suomesta kohti Ukrainaa: "Huutava pula kaikesta"Suomalaiset kansalaisjärjestöt lahjoittavat ambulansseja UkrainaanMTV:n lahjoittamat generaattorit ovat nyt Länsi-Ukrainassa – maa pelkää avun vähenevän sodan pitkittyessäMTV lähettää kaksi entisen Pöllölaakson sähkögeneraattoria Ukrainaan – "Huutava tarve"Video: Suomalaisia kamiinoita saapui auttamaan ukrainalaisia sähkökatkosten ja pakkasten keskelle
TampereUkrainaUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • to14:32
    Muutosneuvottelut

    Tampereen kaupunki irtisanoo 122

  • ke14:55
    Tulipalot

    Auto paloi parkkihallissa Tampereen keskustassa – vaara ohi

  • ti16:54
    Junaonnettomuudet

    Ikaalisissa raideliikenneonnettomuus – myöhästymisiä junaliikenteessä

  • ma16:52
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo sairastui flunssaan ja kuumeeseen – keskustelutilaisuus Tampereella peruttu

  • 25.9.19:58
    Kulttuuri

    Teatterisyksyssä klassikoita ja historiaa – Kansallisteatterissa Täällä pohjantähden alla