Vappu Pimiä ja Teemu Huuhtanen avioituvat tänään Uspenskin katedraalissa Helsingissä.
Vappu Pimiä on aikaisemmin kertonut hääpuvustaan vain sen, että puku on joko tuhkanharmaa tai samppanjanvärinen ja kuviollinen. Nyt muutamaa tuntia ennen häitä puvun suunnitellut Hanna Sarén valottaa hieman lisää yksityiskohtia MTV3.fille.
– Häiden teemanahan on vappu ja puku sopii tyyliltään täydellisesti tähän teemaan. Se on pirskahteleva ja Mad Men -tyylinen, mikä oli Vapun oma toive, Sarén kuvailee.
Hän sanoo miettineensä suunnittelussa myös Pimiän persoonaa.
– Hän on ihanan kupliva ja elämäniloinen ihminen, mikä kuvastuu myös puvussa. Puku on samaan aikaan klassinen, mutta siinä on myös uutta ajattelua. Se sopii myös hyvin ortodoksiseen hääjuhlaan, Sarén jatkaa.
Hän kuvailee Pimiää ihanaksi asiakkaaksi ja kertoo myös tämän olevan haltioissaan puvusta.
– Yhteistyömme on sujunut todella hyvin ja Vappu on aivan hurmaantunut puvusta. Hän liikuttui kyyneliin jokaisessa sovituksessa, Sarén kertoo.
Vappu Pimiä häästressistä: Tekemistä riittää
Vappu Pimiä polttareistaan: Yllätyin täysin
(MTV3 – KATI PUKKI)