Koko talven käyttämättömänä ja kylmillään seissyt mökki ei välttämättä ole kevään koittaessa yhtä hyvässä kunnossa kuin ennen. Vuoden 2013 mökkiläiseksi valittu Jouko Taskinen kertoo millaiset asiat kannattaa tarkistaa kevään ensimmäisen mökkireissun yhteydessä, ja mitä ei saa tehdä.
Vantaalaisella Jouko Taskisella on kaksi kesämökkiä, toinen Jaalalla ja toinen Vääksyssä. Eläkkeelle jäänyt rakennusinsinööri kertoo käyneensä mökillä tämän vuoden puolella kahdesti.
– Kyllä ne mökkikäynnit alkavat keväällä tihentymään. Varmaan toukokuun tienoilla, äitienpäivän jälkeen alamme viettämään enemmän aikaa vuoron perään molemmilla mökeillä, Taskinen kertoo.
Taskisen mukaan talven jälkeen mökillä kannattaa kierrellä ympäriinsä, ja tarkistaa, onko talven aikana syntynyt jonkinlaisia vaurioita.
– Katolle pitää tietysti katsella. Usein vesirännit katolla ovat tukkeutuneet, kun sinne on talven mittaan mennyt kaikenlaisia roskia, ja ne pitää sitten puhdistaa, Taskinen sanoo.
Älä imuroi jyrsijöiden papanoita!
Mökin sisätiloissa hiiret ja muut jyrsijät saattavat tehdä talvisin monenlaista tuhoa.
– Sisällä voi odottaa hävityksen kauhistus, jos hiiret ovat mellastaneet siellä. Ne tekevät joskus hirveätä jälkeä, varsinkin jos mökkiin on unohtunut ruokatarvikkeita, ja ne ovat saaneet syödäkseen, Taskinen kertoo.
Taskinen muistuttaa, että eläinten jätösten korjaamisessa täytyy olla varovainen.
– Ensimmäinen siivous pitäisi tehdä niin, että ottaa papanat varovasti pois harjalla. Jos jätöksiä alkaa putsaamaan pölyimurilla, niin jätöksissä olevat virukset tulevat pölynimurien suodattimien läpi. Pölynimuri puhaltaa ne tehokkaasti ympäri hengitettäväksi, Taskinen sanoo.


