Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessakin on jo toisen kerran koronaan sairastuneita – THL:n Nohynek: "Se on postimerkkeilyä, ketkä sairastuvat uudelleen"

3:09Turun seudulla havaittu koronavirukseen uudelleen sairastuneita – oireita todettu kaikenikäisilläTurun seudulla on havaittu koronavirukseen uudelleen sairastuneita, katso MTV Uutiset Liven raportti!
Julkaistu 14.12.2020 06:11
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Turussa on vahvistettu tapauksia, joissa samoja henkilöitä on sairastunut uudelleen koronavirukseen. Oireet ovat olleet lieviä, mutta maailmalla on havaittu myös toisenlaisia tapauksia.

Turun tartuntataudeista vastaava ylilääkäri Jutta Peltoniemi vahvisti aiemmin, että uudelleen sairastuneita olisi alueella alle kymmenen, joiden ikä vaihtelee lapsista vanhuksiin asti.

Potilaiden oireet ovat olleet ylilääkärin mukaan lieviä. 

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella on myös vahvistettu syksyn aikana uudelleen sairastuneita, kertoo infektiosairauksien ylilääkäri Asko Järvinen.

– Tiedossani on samankaltainen määrä kuin Turussa. Nämä ovat olleet kuitenkin sellaisia, joita on voitu hoitaa ihan kotosalla, Järvinen toteaa.

Lue myös: Tutkimus paljastaa tekijän, joka suojaa vakavalta koronavirustaudilta: "Selkeä yhteys sekä miehillä että naisilla"

Tällä hetkellä on tartunnanjäljitystä varten määritelty, että uusi positiivinen näyte kolmen kuukauden jälkeen katsotaan uudeksi infektioksi.

Järvinen pohtii kuitenkin, onko nykyinen aika-arvio täysin oikeassa vieläkään.

Kolmen kuukauden jälkeen kyse voi olla edellisen infektion jättämästä jäljestä, eikä uudesta koronavirusinfektiosta. Hän samalla muistuttaa hengitystieoireiden tyypillisesti uusiutuvan.

– Uusi infektio voitaisiin varmentaa vain, mikäli voitaisiin todeta viruksen rakenteen muuttuneen ensimmäisen ja toisen infektion välillä. Ilman sitä tietoa, emme voi olla varmoja onko kyse todella uudesta infektiosta vai vanhan infektion herkkään laboratoriotutkimukseen jättämästä jäljestä, ylilääkäri toteaa.

Maailmalla "toinen kerta" ei olekaan ollut aina lievä

Elokuussa uutisoitiin Argentiinassa asuvasta 34-vuotiaasta lääkäristä, joka sairasti koronan lievänä maaliskuussa. 

– Oireeni olivat vähäiset. Minulla oli vähän kuumetta ja kurkkukipua, koronaan sairastunut lääkäri kertoi La Nachiónin haastattelussa. 

Myöhemmin samainen lääkäri sai koronatartunnan toistamiseen heinäkuussa, jolloin tauti oli rajumpi. Hän sai keuhkokuumeen ja joutui sairaalaan viideksi päiväksi.

Lue myös: Maailmalla kaksi vahvistettua tuplatartuntaa: Argentiinalainen lääkäri sairastui koronaan neljän kuukauden välein – "Toisella kerralla tartunta oli ihan erilainen"

Suomessa ylilääkäri Asko Järvisen tiedossa ei ole tapauksia, joissa keväällä tehohoidossa koronaviruksen takia ollut potilas olisi uudelleen joutunut tehohoitoon samasta syystä.

 – Uskoisin, että tästä olisi ollut yksittäisenkin potilaan tapauksesta enemmän puhetta, jos näin olisi käynyt.

Koska uudelleen sairastuneiden määrä on ollut toistaiseksi vielä niin vähäinen, tarkkoja syitä toiseen tartuntaan ei tiedetä.

– Se on postimerkkeilyä, ketkä sairastuvat uudelleen. Nyt on vain yksittäisiä tapauskertomuksia julkaistu, THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek kommentoi.

Tiedelehti Lancetissa lokakuussa julkaistussa tutkimuksessa mainittiin, ettei aiemmin sairastettu koronavirus anna mahdollisesti immuniteettia.

– Nyt yritetään ymmärtää, miksi joillekin potilaille ei muodostu kunnolla vasta-aineita, Nohynek toteaa.

Lisää aiheesta:

Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositusNorovirus kaataa suomalaisia nyt petiin – vai voiko kyseessä sittenkin olla koronan variantti?HUSin Järvinen ihmettelee "kuohuntaa" koronapotilaiden määrästä – jopa 80 prosenttia sairaalassa muista syistäHusin Lasse Lehtonen toivoi, että kolmas aalto olisi pystytty estämään, toisin kävi: "Tulee aiheuttamaan kärsimystä"Tämä tiedetään muuntovirukseen sairastuneista Suomessa – vakavammasta taudinkuvasta ei ole viitteitä: Ylilääkäri yllättyi muunnostartuntojen pienestä määrästäTurun seudulla on löydetty koronavirukseen uudelleen sairastuneita – joukossa lapsia ja iäkkäitä henkilöitä
KoronavirusTHLTurkuUusimaaHUSKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus