Hollantilaispyöräilijä Annemiek van Vleutenin paha kaatuminen hirvitti Suomen maantiepyöräilyn lajivastaavaa ja omalla urallaan 34 SM-mitalia voittanutta Ilpo Kyllöstä.
Kisaa johtanut van Vleuten lensi päin katukivetystä pää ja niska edellä, kun hän menetti pyöränsä hallinnan mutkassa. Hän kärsii vakavasta aivotärähdyksestä ja sai useita pieniä murtumia selkärankaansa, mutta on tajuissaan ja tila on vakaa.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
– Olihan se hirvittävää, kun hän ei yhtään liikkunut. Se oli tilanne, jossa voi tapahtua se ihan pahin. Kyllä se pelästytti muita kilpailijoitakin, myös valmentajana toimiva Kyllönen kommentoi.
Poikkeukselisen paljon ulosajoja
Entinen rata- ja maantiepyöräilijä sanoo olleensa huolissaan kilpailijoiden puolesta jo ennen kisaa. Vaaran merkit olivat vahvasti ilmassa.
– Tämä oli pelättävissä etukäteen. Miesten kisassa vastaavassa kohdassa sattui monta ulosajoa. Varmaan kymmenkunta laski ulos ja tuli useita luunmurtumia. Ei oikein ikinä ajeta ulos noin paljon. Yleensä laskuissa ei tule niin kauheasti ulosajoja, kun lasketaan varman päälle. Mutta hän taisteli voitosta ja otti riskin, Kyllönen sanoo van Vleutenista.


